کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

چه کسانی به فامیل دور و ببعی جان می دهند؟

مسال هم مثل نوروز دو سال پیش که کلاه‌قرمزی جای خودش را حسابی باز کرده بود، با این تفاوت که امسال تیکه کلام‌ها و سوژه‌هایی که دهن به دهن می‌گشت تیکه کلام‌های عروسک‌های جدید بود فامیل دور و ببعی.

همشهری جوان به سراغ تیم جوانی رفته  که عروسک‌گردان و صداپیشه فامیل دور ببعی بودند. قسمت‌هایی از این مصاحبه را می‌خوانیم.

متن کامل این مصاحبه ی مفصل رو می تونید در شماره ی 304 مشهری جوان بخونید.

http://www.niazerooz.com/Im/P/90/0124/Safe6343831041271.jpg


 بیشترین سوالی که پیش می‌آید این است که این شخصیت‌ها از کجا آمدند؟ نویسنده داشتند؟
محمد بحرانی (صداپیشه ببعی): من یک توضیح کلی می‌دهم. یک ماه قبل از ضبط آقای طهماسب و خیلی اعضای گروهشان را جمع کردند. یک خانه‌ای را گرفتند و عملا تمرین‌ها را شروع کردند. این تمرین کردن برای خود ما هم تجربه جالبی بود چون در کار تلویزیونی عملا تمرینی وجود ندارد و ما در کارهای قبلی بلافاصله شروع به ضبط می‌کردیم. تمرین ما عملا از نقطه صفر شروع شد، یعنی می نشستیم دور یک میز و می‌گفتند حرف بزنید هر حرفی درباره عید خاطرات بچگی و هر چیزی که به ذهنمان می‌‌آمد. البته این طور نبود که بخواهند همه قصه را با حرف‌ها ما بسازند. قبل از شروع تمرین‌ها فکر کرده بودند و برایشان مشخص بود که می‌خواهند چه کنند، اما آقای طهماسب و جبلی همه حرف‌ها ما را یادداشت می‌کردند. بعد از اینکه با توانایی‌هیا فردی هر کدام از اعضای گروه آشنا شدند آرام آرام شخصیت‌ها شکل گرفت.

محمد لقمانی (عروسک‌گردان فامیل دور): خوبی آقای طهماسب و جبلی در این تمرین این بود که می‌دانستند چه شخصیت‌هایی قرار است وارد کار شوند اما ما تا اواخر آن یک ماه می‌دانستیم قرار است چه عروسک‌هایی را عروسک‌گردانی کنیم با صدایشان را بگوییم. همه مدت این را می‌گفتند که ما می‌دانیم می‌خواهیم چه کار کنیم. بعد از همه صحبت‌ها چند هفته مانده بود به کار فهمیدیم که چه عروسکی قرار است وارد کار شود و هر کس چه مسئولیتی دارد. مثلا سر شکل‌گیری فامیل دور ماجرا از این قرار بود که یک روز عروسک فامیل دور قرار است چه کاره باشد؟

فکر می‌کنم خودشان می‌دانستند که چه می‌خواهند ولی می‌خواستند ببینند ما چه می‌گوییم. بعد از حرف زدن به این نتیجه رسیدیم که «دربان» بودن به فامیل دور می‌خورد. بعد آقای جبلی، من، محمد و آقای هدایتی صداهایمان را تست زدیم تا اینکه رسیدیم به بهادر، صدای بهادر روی عروسک نشست و دیدیم که خیلی هم نمک دارد. بعد مانده بود که ویژگی شخصیت‌ را پیدا کنیم. آقای جبلی و طهماسب خیلی تأکید داشتند که ما صداسازی نکنیم و شخصیت‌ها مابه ازای بیرونی داشته باشند و کسی باشد که ما دوروبرمان دیده‌ایم و خیلی طبیعی باشد. تا اینکه بهادر تکیه کلام «من چه جوری‌ام» را که خودش استفاده می‌کند وارد شخصیت کرد این تکیه کلام خود بهادر است. مثلا وقتی سرفه می‌کند بعد می‌پرسد من چه جوری بودم می‌خندد می‌رسد من چه جوری بودم؟

اسم فامیل دور از کجا آمد؟
بهادر مالکی (صداپیشه فامیل دور): اسم را آقای طهماسب انتخاب کردند.

یعنی از اول اسمش فامیل دور بود؟
بحرانی:
نه اسم در یک پروسه به وجود آمد. اول قرار بود فامیل دور نگهبان آنجا باشد. در همین پروسه اسم فامیل دور گفته شد. فکر می‌کنم خود آقای طهماسب گفت فامیل دور. بقیه هم موافق بودند.

تکیه کلام‌ها کجا درآمدند؟ در تمرین یا موقع ضبط؟
هر دو حالت بود به یک سری از ویژگی‌های شخصیتی موقع تمرین می‌رسیدیم و به یک سری از تکیه کلام‌ها سر ضبط ما متن و دیالوگ نوشته شده نداشتیم.

در کار حرفه‌ای این عروسک‌ها صداپیشه و عروسک‌گردان‌ معمولا یک نفر هستند یا دو نفر؟
بنفشه صمدی (عروسک‌گردان ربیعی): نه معمولا دو نفرند، چون اغلب امکان این نیست که یک نفر هم عروسک‌گردانی کندو هم حرف بزند. به این خاطر که ممکن است سروصدا ایجاد کند و اگر بلندگو به بدنش متصل باشد در صدا مشکل ایجاد می‌شود.

قصه‌های پلاتو مشخص بود با ایده‌های خودتان بود؟ ایده‌هایی مثل آشپزی یا بادکنکی به آقای مجزی رویش به کلاه قرمزی دور و نزدیک را نشان می‌داد و...
صمدی: خیلی از این ایده‌هایی که گفتید سر ضبط شکل می‌گرفت، مثلا در قسمت آشپزی اصلا قرار نبود ببعی آشپزی کند، اما آقای بحرانی به آقای طهماسب گفت اجازه می‌دهید ما هم یک کاری بکنیم؟ بعد آقای بحرانی به من پیشنهاد داد که ببعی با زبان انگلیسی کامل خیلی جدی آشپزی درس بدهد. من هم متن را نوشتم و آقای بحرانی خواند و اجرا کردیم و آقای طهماسب هم خیلی استقبال کرد.

طهماسب و جبلی به عنوان مدیران پروژه و کسانی که در کار کودک با سابقه هستند چقدر دستتان را برای بداهه و خلاقیت باز گذاشته بودند و شما به عنوان جوان‌هایی که تازه کار هستید چقدر راه اجازه مانور داشتید؟

مالکی: خب کار فضایی داشت که ما گاهی وقت‌ها به اعتماد به نفس خودمان شک می‌کردیم، یعنی نمی‌دانستیم این جمله را بگوییم یا بگوییم، اما بعد از ضبط وقتی می‌گفتیم من می‌خواستم این جمله را بگویم و شک کردم آقای طهماسب و جبلی می‌گفتند باید چیزی را که به ذهنت می‌رسید می‌گفتی.

آقای بحرانی، صداپیشگی ببعی چه ویژگی‌ای داشت؟ اینکه جای عروسکی حرف بزنید که اصلا دیالوگ ندارد برایتان سخت نبود ریسک نبود؟
بحرانی: راستش من به خاطر صدای کلفتی که دارم همیشه در کارها نقش دانای کل می‌گیرم و خیلی حرف می‌زنم، اما کار ببعی ریسک بود چون من هیچ دیالوگی نداشتم و فقط می‌توانستم دو کلمه بگویم بع و نه مثلا در خیلی از پلاتوها باید همه عروسک‌ها می‌آمدند و درباره اتفاق حرف می‌زدند و می‌رفتند.

ببعی هم باید همراه عروسک‌ها می‌آمد، اما نمی‌توانست حرفی بزند چون نه باید انسان کامل دیده می‌شد نه حیوان کامل. فقط می‌توانست بع و نه بگوید. این روزهای اول خیلی بی‌نمک بود و من سر تمرین ناامید شده بودم و حتی سر ضبط می‌ترسیدم که عروسک نگیرد و بی‌نمک بشود، چون سر صحنه هیچ کس به ببعی نمی‌خندید، اما به کلاه‌قرمزی و پسرخاله می‌خندیدند، اما وقتی روزهای عید با چند تا از بچه‌های فامیل کار را می‌دیدیم فهمیدم که عروسک را دوست دارند.

*********

به زودی عکس گویندگان و عروسک گردان های ببعی و فامیل دور در وبلاگ قرار خواهد گرفت.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٧:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢۸

کلاه قرمزی و بچه ننه کلید می خورد

دوستان به زودی سومین فیلم سینمایی کلاه قرمزی کلید می خورد به این خبر توجه کنید:از خود راضی

*****************

حمید مدرسی با اعلام اینکه تولید مجموعه «کلاه قرمزی» را برای تلویزیون در آینده نیز  ادامه می‌دهند، در عین حال از کلید خوردن سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» در سال جاری خبر داد.

تهیه‌کننده «کلاه قرمزی 90» در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این‌که چطور می‌شود که این مجموعه هم‌چنان مورد علاقه مخاطبان قرار گیرد، گفت: آنچه ارزش دارد، این است که ما هر برنامه‌ای را که می‌خواهیم ادامه دهیم، از مضمون بسیار جذاب و کارشناسانه‌ای برخوردار باشد تا بتواند باز هم رکورد بزند.

حمید مدرسی بیان کرد: موضوع «کلاه قرمزی و پسرخاله» دارای عقبه است و هم در حوزه سینما و هم تلویزیون دارای رکورد بیننده بوده است؛ «کلاه قرمزی و پسرخاله» سال 72 پرفروش‌ترین فیلم سینما و «کلاه قرمزی» سال 88 پربیننده‌ترین مجموعه تلویزیون شناخته شدند؛ بنابراین، اعلام این‌که «کلاه قرمزی 90» بهترین برنامه در ایام نوروز عنوان شده، اتفاق جدیدی نیست.

وی افزود: آنچه ارزش دارد این است که هرگاه می‌خواهیم نسخه‌های بعدی یک مجموعه را بسازیم، باید مضمون آن به قدری جذاب باشد که هم‌چنان رکورد بزند؛ در حالی‌که اکثر فیلم‌های سینما و حتی سریال‌های تلویزیونی ما که دنباله‌دار هستند، نسخه‌های جدیدشان مانند نسخه‌های اولشان نیست.

این تهیه‌کننده خاطرنشان کرد: برگ برنده طهماسب و جبلی بینش آنها و تخصصی است که در حوزه کودک و نوجوان دارند.

مدرسی اظهار کرد: ما در برخی موارد، عامل شانس را در فروش فیلم و جذب مخاطبان دخیل می‌دانیم، در حالی ‌که من این عامل را در این مجموعه حذف می‌کنم؛ در این مجموعه هنر و تخصص وجود دارد.

وی ادامه داد: در حوزه سینما و سریال‌سازی برای کودکان و نوجوانان، مجموعه‌هایی داشتیم که به صورت خطی جلو رفته و به نوعی سرگرم‌کننده بوده‌اند، اما افرادی که می‌خواهند بهترین باشند، کارشان سخت‌تر است؛ طهماسب و جبلی نزدیک هشت ‌ماه روی وارد ‌کردن شخصیت‌های جدید و مضمون، کار کردند.

وحید مدرسی درباره بهتر ‌شدن این مجموعه در سال 90 نسبت به نوروز گذشته نیز به خبرنگار ایسنا گفت: در سال 88 یک عده از بازیگران حرفه ای و بنام سینما حضور داشتند که در این دوره کمتر بودند و به جای آنها چند کاراکتر عروسکی اضافه شده است؛ حدسم این است که نسبت به دو سال گذشته، از شادی و خنده بچه‌ها کمتر شده، بچه‌ها تنوع، برنامه‌ها و حرف‌های جدید می‌خواهند، حتی اگر با کاراکتر‌های قدیمی باشد.

وی بیان کرد: طهماسب در این مجموعه، نمره قبولی خود را گرفته است و تشخیص داده که فقدان این برنامه برای بچه‌ها وجود دارد. امسال این برنامه پس از دو سال با تغییرات عمده‌ای به روی آنتن رفت که این مورد فوت و فن یک کارگردان و نویسنده است و به ورود کاراکتر‌های جدید و ارتباط‌شان با بچه‌ها برمی‌گردد.

تهیه‌کننده «کلاه قرمزی 90» به خبرنگار ایسنا گفت: «کلاه قرمزی» یک خاصیت عجیبی دارد و آن این است که علاوه بر کودکان، بزرگسالان را نیز به پای تلویزیون می‌کشاند، در حالی که هدف از ساخت این مجموعه‌ها، خانواده‌ها نبودند.

وی در راستای تأکید معاون سیما مبنی بر ادامه تولید مجموعه‌های «کلاه قرمزی» عنوان کرد: تأکید ایشان برای ادامه این مجموعه نوید خوبی است و امیدوارم افرادی که در گذشته در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کردند، بتوانند دوباره به این حوزه بازگردند.

مدرسی افزود: ما قطعا تصمیم داریم که در آینده مجموعه «کلاه قرمزی» را بسازیم و تولید آن را ادامه دهیم. اکنون نیز می‌خواهیم ادامه تولید فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» را از سر بگیریم و امیدوارم از اردیبهشت ‌ماه سال جاری فیلمبرداری آن را کلید بزنیم تا بتوانیم آن را برای جشنواره کودک یا اکران در سینماها آماده کنیم.

او افزود: تصمیم داریم تا برای مناسبت‌های تابستان 90 از جمله اعیاد روز جهانی کودک و ... هم‌چنین نوروز 91 برنامه‌هایی بسازیم و از این عروسک‌ها استفاده کنیم.

مدرسی در پایان درباره کارهای جدید خود در سال جاری نیز عنوان کرد: ما طرح‌های عالی داریم و اگر بخواهیم فعالیت کنیم، ترجیح می‌دهیم در حوزه کودک و نوجوان باشد، چه با «کلاه قرمزی» چه بی «کلاه قرمزی»؛ کودک و نوجوان حوزه تخصصی طهماسب و جبلی است و با توجه به تشویق‌ها و تأکیدات سازمان صدا و سیما به این حوزه، طبیعتا برای ما نیز اولویت دارد.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٤:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢۱

پشت صحنه ی کلاه قرمزی_1

این ها مرضیه محبوب و دنیا فنی زاده هستند که از عکس معلومه چه کاری می کنند!(عروسک گردانی پسرخاله و کلاه قرمزی) شما هیچ وقت نمی بینیدشون چون اون پشت عروسک ها رو می چرخونن. همچنین مرضیه محبوب همیشه عروسک ها رو طراحی می کنه و امسال هم به جای دوره خانم صحبت می کرد.نیشخند

عکس از سایت رسمی کلاه قرمزی.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٥:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٦

رونمایی از تیزر وبلاگ

این عکس فشرده شده، عکس را با کیفیت بالا و سایز بزرگ ببینید

کلیک کنید

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۳:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٤

آشنایی با خانواده ی کلاه قرمزی!

خاله

در فیلم سینمایی ((کلاه قرمزی و پسرخاله)) ابتدا کلاه قرمزی همراه با خاله اش زندگی می کند. اما این خاله مادر آن پسرخاله نیست چون پسرخاله هم از او به عنوان ((خاله)) یاد می کند.نیشخند

 

پسرخاله

پسرخاله شخصیتی بامرام، باغیرت، قدرتمند و البته پاچه گیر است!

اگر او بفهمد که کسی به کلاه قرمزی توهین کرده عصبانی می شود. مثلا در ((کلاه قرمزی و سرو ناز)) وقتی که می فهمد اژدر خدمتکار عموی کلاه قرمزی به او توهین کرده غیرتی می شود و یک شعر می خواند و بعد می رود و اژدر را کتک می زند!

در این داستان او به حساب کسانی که کلاه قرمزی و سروناز را گروگان گرفته بودند می رسد و آن ها را مجازات می کند.

زمانی که کلاه قرمزی به تهران می آید به خانه ی پسرخاله می رود و از او سواد می آموزد!

گفتنی است که پسرخاله حسابی هوای کلاه قرمزی را دارد.

پسرخاله آرام است اما کمی گیر می دهد! او اهل کار و کمک به سالمندان است.

پسرخاله شخصیت ثابت فیلم های کلاه قرمزی است.

تکه کلام: چی گفتی؟! - مگه چیه؟! - می خوای برم نفت بیارم؟!

عموجان

عموی کلاه قرمزی پیرمردی پولدار است که مانند برادرزاده اش کلاه قرمز بر سر دارد. در فیلم ((کلاه قرمزی و سروناز)) زمانی که تلوزیون کلاه قرمزی را به خاطر قبول شدن بعد از چند سال(!) نشان می دهد کلاه قرمزی را پیدا می کند و به او می گوید: تو باعث سربلندی خاندان خنگ و بی سواد کلاه قرمزی هستی!زبان

او دختری به نام سروناز دارد که به خاطر توطئه های اژدر خدمتکار او با دخترش قهر است اما بعدا با کمک کلاه قرمزی با او آشتی می کند.

سروناز

سروناز دخترعموی کلاه قرمزی است که برای اولین و اخررین بار در فیلم ((کلاه قرمزی و سروناز)) دیده می شود.

اژدر خدمتکار بدجنس پدرش برای بالاکشیدن اموال سروناز را تبدیل به یک فرد ترسو می کندو او را پیش پدرش خراب می کند که با وساطت کلاه قرمزی حل می شود!

سروناز تصور می کند که خیابان پر از گرگ است اما کلاه قرمزی او را به خیابان می برد و برای او شعر((سرتو بالا کن سروناز)) را می خواند!

در آخر کلاه قرمزی و سروناز توسط اژدر و دو سارق دزدیده می شوند که با تلاش های کلاه قرمزی و کمک پسرخاله سروناز آزاد می شود. اما اژدر کلاه قرمزی را می دزدد اما آقای مجری او را آزاد می کند!

پسرعمه زا

پسرعمه زا ابتدا در عید 88 و سپس در عید90 دیده شد. او در ابتدا واضح صحبت نمی کرد اما کم کم موفق شد. او همبازی کلاه قرمزی است و بسیار شیطونی می کند! او حضوری پرنگ در این دو برنامه دارد. او گاهی خرابکاری هم می کند. در قسمت آخر کلاه قرمزی 90 از مجری می پرسد: اگر موبایل از پله بیفته و 6 تیکه بشه، درست می شه؟!

مجری: نمیدونم!

پسرعمه: موبایل شما چی؟!نیشخند

فامیل دور

فامیل دور را که می شناسید ما بعدا در موردش خواهیم نوشت و چون فامیل دور کلاه قرمزی هست در این مطلب نیاز به معرفی نداره!

ایرج و نرگس

آقای مجری(ایرج) و نرگس در فیلم ((کلاه قرمزی و سروناز)) سرپرستی کلاه قرمزی را بر عهده دارند!

در قسمتی از فیلم که نرگس از کلاه قرمزی به عنوان پسرش نام می برد کلاه قرمزی آرام به سروناز می گوید: فکر می کنه من پسرشم!

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۳:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٤

کلاه قرمزی 90

http://www.elkidow.com/i/attachments/1/1300534944164147_large.jpg

کلاه قرمزی 90  هرشب عید ساعت8 از شبکه ی 2 پخش می شود.

این سریال به زودی وارد شبکه نمایش خانگی می شود.

با حضور کلاه قرمزی، آقای مجری، پسرخاله، پسرعمه زا، ببعی و فامیل دورنیشخند

مهمانان: نگار جواهریان و صابر ابر

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩