کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

پوستر قسمت سوم کلاه قرمزی91

گفتم یا نگفتم

قسمت سوم کلاه قرمزی91 به زودی در شبکه ی خانگی منتشر می شود. ویژگی این قسمت ورود شخصیت جیگر است.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۳٠

علی نیک رفتار: کلاه قرمزی و بچه ننه قصه فوق‌العاده زیبایی دارد

سینماپرس-گروه هفت هنر: علی نیک رفتار از تمام شدن عکاسی فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» خبر داد.

علی نیک رفتار عکاس سینمایی در گفت و گو با خبرنگار تجسمی سینما پرس، در خصوص عکاسی فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه»، گفت: شروع فیلمبردای «کلاه قرمزی و بچه ننه» در تاریخ 30 آذر 90 و نزدیک به دو ماه طول کشید.

وی افزود: با توجه به تجربه عکاسی از برنامه های عروسکی در استودیوهای تلویزیونی و این که در آن برنامه ها با چند دوربین همزمان کار ضبط برنامه انجام می شد، همین طور به هنگام تمرین کار عکاسی صورت می گرفت و به طور معمول عروسک ها در ارتفاعی نزدیک به اندازه معمول و اصطلاحا دید انسان قرار داشتند و فضای گسترده در استودیو امکان مانور و جابجائی در زوایای دیگر را امکان پذیر می ساخت. اما تجربه فیلم کلاه قرمزی به گونه ای دیگر بود.


این عکاس تصریح کرد: در این فیلم ارتفاع صحنه خیلی پائین تر از قد انسان و زاویه دید دوربین بود و به تبع از اندازه معمول نیز پائین‌تر تنظیم می‌شد. همین طور فشردگی عوامل پشت دوربین بسیار زیاد بود چراکه فیلمبردار و دستیارانش، صدابردار و دستیارش، گویندگان عروسک‌ها و سایر کسانی که در این فضا کار داشتند باید کار خود را در این شرایط انجام دهند و این شرایط کار عکاسی را با مشکل مواجه می‌کرد.

وی ادامه داد: اگر امکان عکاسی به هنگام ضبط و فیلمبرداری فراهم می شد و زاویه و جایگیری مناسب در بین سایر عوامل پیدا می‌شد، عکاسی صورت می‌گرفت در غیر این صورت باید بعد از فیلمبرداری کار عکاسی انجام می‌شد.نیک رفتار در پایان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که برای عکاسی بعد از فیلمبرداری تمام عوامل پشت صحنه در انجام این کار همکاری و شرایط برای تهیه عکس‌های مناسب را فراهم می‌کردند. این فیلم در فضاهای واقعی و لوکیشن‌های بسیار زیاد و متنوع به لحاظ صحنه کار شد و قصه فوق‌العاده زیبایی دارد.

به گزارش سینماپرس، «کلاه قرمزی و بچه ننه» به تازگی پروانه نمایش عمومی دریافت کرده است.

http://www.cinamapress.ir/Images/News/Larg_Pic/5-2-1391/IMAGE634708628248113743.jpg

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۸:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٧

اشاره ی ماهنامه ی فیلم به کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

ماهنامه ی فیلم معتبرترین مجله ی سینمایی ایران در شماره ی 441 (اردیبهشت 1391) در بخشی از یادداشتش در مورد کلاه قرمزی91 به کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله اشاره کرد:

"...حتی در دنیای مجازی هم این عروسک ها گروه طرفداران پروپاقرصی دارند و چندین سایت و صفحه ی مجازی به عنوان کلوب هواداران این برنامه راه اندازی شده که اغلب هم پربیننده اند.:

نویسنده ی این مطلب خانم نازنین قنبری بود.

گفتنی است کلوپ در چهاردهم فروردین امسال ، 1321 بازدید کننده داشت.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٧

قسمت دوم کلاه قرمزی91 منتشر شد.

هنرنمای پارسیان: این مجموعه زیبا به کارگردانی ایرج طهماسب و نویسندگی (حمید جبلی و ایرج طهماسب) به مدت 83 دقیقه می باشد.

خلاصه داستان این قسمت:
همگی مشغول خانه تکانی هستند،خواهر پسر عمه زا کار هیچکس را قبول ندارد و دخترش مدام عیدی می خواهد و دردسر درست می کند...

http://www.persianartpic.com/content/media/image/2012/05/2425_orig.jpg

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٧

کلاه قرمزی در ماهنامه فیلم

ماهنامه ی فیلم هم همانند ماهنامه ی 24  در شماره ی اردیبهشت خودد کلاه قرمزی91 را بهترین برنامه ی نوروز 91 معرفی کرده و مطالبی را درباره ی آن منتشر کرده است.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٧

یادداشت جواد طوسی درباره ی کلاه قرمزی91

ماهنامه ی 24 در شماره ی اردیبهشت خود کلاه قرمزی91 را بهترین برنامه تلوزیونی نوروز91 معرفی کرده و پرونده ی مفصلی برای آن تدارک دیده که از جمله بخش های آن می توان به یادداشت جواد طوسی (منتقد سینما) اشاره کرد، که آن را در اینجا می خوانیم:

جواد طوسی: اقبال عمومی به مجموعه‌ی کلاه‌قرمزی نشانگر این واقعیت است که جامعه‌ی زمخت و سیاست‌زده و جداافتاده‌ی کنونی به این جنس فانتزی‌های خلاقانه برای تغییر ذائقه و دوپینگ نیاز دارد. 

جواد طوسی

ایرج طهماسب و حمید جبلی با تجربه‌ای ۳۰ساله در این حوزه، با نوعی زمانه‌شناسی در نوروز امسال حضور دوباره داشتند. رسیدن از دو تیپ/ شخصیت نوستالژیک کلاه‌قرمزی و پسرخاله به این حضور تجمع‌یافته، نشانگر این است که دنیای کنونی از این تکثرگرایی خوشش می‌آید. درواقع خالقان اصلی این مجموعه با درکی درست متوجه شده‌اند که تنها آن نوستالژی جواب نمی‌دهد و لزوماً باید از جمع اضداد و وضعیتی مغشوش، به یک همدلی و همسرایی آرمانی رسید. 

شاید حضور بسیار کمرنگ پسرخاله در دو – سه قسمت این مجموعه در عیدی که پشت سر گذاشتیم، مورد پسند نسل‌های قدیمی‌تر نباشد ولی این انبوه‌سازی جذاب و فاصله‌گرفتن از آن شمایل‌نگاری نوستالژیک، بخشی از قواعد بازی و جزء اقتضائات این زمانه است. حالا در این فانتزیِ کودکانه می‌باید با نگاهی جامعه‌شناسانه و اعمال سنجیده و هوشمندانه‌ی روانشناسی فردی و اجتماعی، به سادگی رسید و دوستی و همدلی و اتحاد و پرهیز از کینه‌توزی را (در دل بی‌نظمی و آنارشیسم) توصیه کرد. 

بدون شک در محشورشدن با این دنیا و باورکردن عروسک‌های تیپیکی چون آقای همساده، جیگر، ببعی، فامیل دور و پسرعمه‌زا، لهجه و صدا و بداهه‌پردازی نقش مؤثری دارند. مردی که بدشانسی‌ها و اتفاق‌هایی را که برایش ردیف شده با حالتی غلوآمیز و لهجه‌ی شیرازی ادا می‌کند و تکیه‌کلامش «داغونِ داغونم» است و با وجود این به همه‌چیز می‌خندد (آقای همساده)، خری که با تحکم گفته‌هایش را تکرار می‌کند و عشوه‌هایش خرکی نیست (جیگر)، مرد خاکشیرمزاجی که به کلمه‌ی «در» حساسیت دارد و با شنیدن آن طبع شعرخواندنش گل می‌کند و دوست دارد توی دل آقای مجری جا باز کند (فامیل دور) و بره‌ی معصومی که عشق انگلیسی حرف‌زدن دارد (ببعی) و... در کنار کلاه‌قرمزی، مجموعه‌ی ناهمگونی هستند که می‌توانند تحت نظارت و مراقبت و توصیه‌های آقای مجری (ایرج طهماسب)، موقعیت‌های نمایشی کمیک و جذاب و درعین‌حال کنایه‌آمیزی را خلق کنند و فراتر از مخاطبان اصلی خود با نسل‌های دیگر نیز ارتباط برقرار کنند و در این روزگار تلخ خنده بر لبان آنها بنشانند. 

ویژگی آقای مجری این است که با وجود جنس مجموعه و مخاطبان اصلی‌اش، دوز اخلاقگرایی‌اش بالا نیست و به موقع زیرسبیلی درمی‌کند و گاهی اوقات (عامدانه) حضوری منفعلانه در این جمع دارد و میزانسن را در بعضی قسمت‌ها (مثل برنامه‌اجراکردن گروه) طوری چیده که آمدنش حکم نوشدارو بعد از مرگ سهراب را دارد و اعضای ارکستر همه‌جوره خودشان را تخلیه کرده‌اند. 

تنها در مجموعه‌ی کلاه‌قرمزی می‌توان دنیای پرعیب‌ونقص کنونی را با همان ریتم ناموزون ناشی از کثرت‌گرایی، تحمل‌پذیر و دیدنی نشان داد. 

در شماره‌ ۱ دوره‌ی جدید (پیاپی ۲۷) مجله ۲۴ مطالب خواندنی دیگری درباره‌ی مجموعه‌ی کلاه قرمزی ۹۱ منتشر شده است.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٧

تولد محمدرضا هدایتی

25 اردیبهشت تولد محمدرضا هدایتی بازیگر و خواننده‌ای است که نقش‌های کمدی‌اش بیش از هر چیز در خاطره‌ها مانده است.

خبرآنلاین: به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا هدایتی 25 اردیبهشت 1352 در چابهار به دنیا آمد. او از همان دوران کودکی به هنر تئاتر علاقه‌مند شد و فعالیت‌ خود را آغاز کرد. سرانجام خرداد 1374 به تهرام آمد و در انتشارات «مرغ آمین» مشغول به کار شد.

هدایتی سه سال بعد از حضورش در تهران، حضور در اولین نمایش صحنه‌ای خود را به صورت رسمی با اکبر زنجانپور تجربه کرد. او در نمایش «گوریل پشمالو» اثر یوجین اونیل به روی صحنه رفت و یک سال بعد همکاری با مهران مهدیری را  از مجموعه «ببخشید شما» آغاز کرد.

این بازیگر سینما و تلویزیون تا کنون در 10 نمایش نیز به روی صحنه رفته است که از میان آن‌ها می‌توان به نمایش‌های «زمانی برای کشتن»، «دزد مهتاب»، «بار دیگر هابیل» و «شب بخیر سرهنگ» اشاره کرد.

 محمدرضا هدایتی از سال 77 بازی در سینما را با حضور در فیلم «مردی از جنس بلور» به کارگردانی سعید سهیلی آغاز کرد و تا امروز در هشت فیلم سینمایی دیگر نیز نقش آفرینی کرده است.

هدایتی یکی از بازیگران کم کار سینما و تلویزیون است که در بیشتر مجموعه‌های مهران مدیری با او همراه بوده است. او بازی در 18 مجموعه تلویزیونی را نیز در کارنامه کاری خود دارد که شاخص‌ترین آن‌ها آثار طنز او به کارگردانی مهران مدیری و مجموعه‌های «کلاه‌قرمزی» سه سال اخیر است. او در «کلاه قرمزی» صداپیشه شخصیت پسر عمه‌زا است.

 بازی هدایتی در سریال «در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی در نقش یک ملوان، به عنوان یکی از بهترین بازی‌های او در نقش یک شخصیت جدی در کارنامه کاری‌اش ثبت شد. وی علاوه بر بازیگری به خوانندگی و موسیقی نیز علاقه و تسلط دارد تا کنون دو آلبوم را با صدا و موسیقی خود روانه بازار کرده است.

http://www.img4up.com/up2/28567149083992854660.jpg

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٦

غافلگیری خریداران کلاه قرمزی91

خواهر پسر عمه زا کم حجم

توزیع تک‌قسمتی مجموعه «کلاه قرمزی» که در نوروز 91 از شبکه دو سیما پخش شد، خریداران این مجموعه‌ی تلویزیونی را غافلگیر کرد.

‌شرکت هنرنمای پارسیان از چند روز گذشته به توزیع «کلاه قرمزی 91» در شبکه نمایش خانگی اقدام کرده است اما خریداران این مجموعه، با DVDای مواجه شدند که تنها یک قسمت «کلاه قرمزی» به همراه بخش‌هایی از کارتون «شرک» و دو انیمیشن دیگر را دربرمی‌گرفت.

مجموعه «کلاه قرمزی 91» برخلاف انتظار، هیچ بخشی از پشت صحنه یا عکس‌های مربوط به سریال را نیز شامل نمی‌شد.

بر اساس گفته‌ی مدیر شرکت هنرنمای پارسیان، قرار است «کلاه قرمزی 91» به همین صورت و در 13 قسمت توزیع شود.

مدیر توزیع و فروش آثار صوتی و تصویری شرکت سروش نیز که سریال‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی را پس از به روی آنتن رفتن،‌ در نمایش خانگی ارائه می‌دهد، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره‌ی عدم انتشار «کلاه‌ قرمز 91» توسط سروش، گفت: مجموعه «کلاه قرمزی» به تهیه‌کنندگی آقای مدرسی ساخته می‌شود که در شرکت صحرافیلم، آن را تولید می‌کنند.

سال گذشته هم ما در سروش، یکی ـ دو قسمت از «کلاه قرمزی 90» را منتشر کردیم که با اعتراض آن‌ها مواجه شدیم.

ایلیاد ادامه داد: اما امسال طوری با تلویزیون قرارداد بسته‌اند که حق رایت این مجموعه در نمایش خانگی در اختیار صحرافیلم باشد. قبلا هم این اتفاق درباره‌ی دو سریال «مرد دو هزار چهره» و «باغ مظفر» مهران مدیری رخ داد که جلوی آن گرفته شد و مهران مدیری نیز دیگر با تلویزیون همکاری نکرد؛ البته درباره رایت موسیقی،‌ سخت‌گیری زیادی نمی‌شود اما درباره‌ی رایت سریال‌ها در نمایش خانگی، سخت‌گیری بیشتری می‌شود.

بنا بر این گزارش، تایم کوتاه قسمت‌های توزیع شده «کلاه قرمزی» نیز با نارضایتی مردم همراه بود. ایلیاد در این‌ زمینه به ایسنا گفت: اگر این اتفاق افتاده باشد، ارشاد مقصر است چون هر محصول نمایش خانگی باید حداقلی از زمان را که یک ساعت و نیم است، داشته باشد؛ مگر این‌که شرایط خاصی وجود داشته مثلا یک مستند 20 دقیقه‌ای توزیع شود که مخاطب نیز از قبل می‌داند قرار است محصولی با زمان کوتاه را خریداری کند.

پخش «کلاه قرمزی91» از شبکه نمایش خانگی در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از سریال‌های نوروز 91 تلویزیون از جمله «کلاه قرمزی» در فضای مجازی به راحتی قابل دسترسی و دانلود شدن هستند.


   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٦

پوستر قسمت دوم کلاه قرمزی91

قسمت دوم کلاه قرمزی 91 به زودی با نام عیدی بده، عیدی بده به زودی وارد شبکه ی خانگی می شود.

پوسترش را در اینجا ببینید:

http://www.persianartpic.com/content/media/image/2012/05/2425_orig.jpg

برای دیدن تصویر در سایز اصلی روی آن کلیک کنید.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٤

دانلود آنونس جدید کلاه قرمزی 91

دانلود آنونس کلاه قرمزی91 ساخته شده در سایت هنرنمای پارسیان:

کلیک کنید

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٤

روز مادر کلاه قرمزی به تلوزیون می آید

عروسک‌ها در قسمت جدید کلاه قرمزی همان عروسک‌هایی است که نوروز مهمان خانه‌ها بود. در این قسمت کلاه قرمزی، پسرخاله، پسر عمه‌زا، فامیل دور، همساده، بع‌بعی و... حضور دارند تا یک جمعه شاد را برای بچه‌ها رقم بزنند.

مدیر گروه خردسال و کودک شبکه 2 از پخش یک قسمت جدید از مجموعه «کلاه قرمزی» در روز جمعه 22 اردیبهشت به مناسبت روز مادر خبر داد.

علی زارعان مدیر گروه خردسال و کودک شبکه 2 سیما در این باره به «جام‌جم» گفت: قصد داریم به مناسبت روز مادر ویژه‌برنامه جذاب و مفرحی برای بچه‌ها پخش کنیم تا بتوانیم روزی به یاد ماندنی برای آنها و خانواده‌هایشان فراهم کنیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل پخش قسمت جدید برنامه کلاه قرمزی را در نظر گرفتیم. 14 قسمت از این مجموعه که همیشه با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده است در ایام نوروز روی آنتن رفت و قسمت 15 با فضایی مفرح روز جمعه به مناسبت روز مادر ساعت 21 از شبکه 2 پخش می‌شود.

قصه این قسمت از مجموعه کلاه قرمزی حتماً برای بچه‌ها جذاب خواهد بود. مدیر گروه خردسال و کودک شبکه 2 تاکید کرد: تکرار این برنامه هم روز شنبه 23 اردیبهشت ساعت 18 پخش می‌شود. عروسک‌ها در قسمت جدید کلاه قرمزی همان عروسک‌هایی است که نوروز مهمان خانه‌ها بود. در این قسمت کلاه قرمزی، پسرخاله، پسر عمه‌زا، فامیل دور، همساده، بع‌بعی و... حضور دارند تا یک جمعه شاد را برای بچه‌ها رقم بزنند.

وی با ذکر این نکته که قصد داریم در اعیاد بزرگ قسمت‌های جدیدی از مجموعه کلاه قرمزی را پخش کنیم. گفت: امیدواریم بتوانیم نظر بچه‌ها را با پخش برنامه‌های مفرح و آموزنده جلب کنیم.

زارعان گفت: همچنین مجید قناد همراه گروهش برنامه شاد «جمعه به جمعه» را وی‍ژه روز مادر آماده کرده‌‌است. این برنامه صبح روز جمعه 22 اردیبهشت پخش می‌شود

این قسمت پانزدهمین قسمت کلاه قرمزی91 می باشد.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢۱

تصویری از حمید جبلی در سریال آپارتمان

این سریال تا چند روز پیش از شبکه ی iFILM پخش می شد.

کارگردان آپارتمان اصغر هاشمی بود.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦

"کلاه قرمزی و پسرخاله" پربیننده ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

توجه: آمار مربوط به سال 1389 است اما هنوز رتبه ی اول تغییری نکرده.

ده فیلم اول گیشه تهران به لحاظ تعداد بلیت فروخته شده در اکران اول

ردیف

سال تولید

نام فیلم

کارگردان

فروش تهران (تومان)

میانگین بهای بلیت (تومان)

تعداد بلیت فروخته شده

1

1373

کلاه قرمزی و پسرخاله

ایرج طهماسب

172000000

50

3440000

2

1377

مرد عوضی

محمدرضا هنرمند

400750000

150

2670000

3

1364

عقاب‌ها

ساموئل خاچیکیان

15000000

8

1875000

4

1378

قرمز

فریدون جیرانی

350000000

200

1750000

5

1386

اخراجی‌ها

مسعود ده‌نمکی

2490000000

1500

1660000

6

1361

برزخی‌ها

ایرج قادری

8000000

5

1600000

7

1366

اجاره نشین‌ها

داریوش مهرجویی

18000000

12

1500000

8

1388

اخراجی‌ها (2)

مسعود ده‌نمکی

3750000000

2500

1500000

9

1375

خواهران غریب

کیومرث پوراحمد

141000000

100

1410000

10

1370

1379

عروس

شوکران

بهروز افخمی

 

38000000

380000000

30

300

1260000

1260000

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦

حضور کلاه قرمزی در سوپرمارکت ها

کبر نجفی مدیرعامل این موسسه هنرنمای پارسیان  با اعلام خبر پخش  مجموعه‌ی «کلاه قرمزی»  نوروز امسال از شبکه نمایش خانگی، گفت: «هفته گذشته قسمت اول این مجموعه با عنوان خواهر پسر عمه‌زا وارد شبکه نمایش خانگی شد و در اواخر اردیبهشت هم قسمت دوم با عنوان «عیدی بده» عرضه می‌شود.»
 
وی افزود: «سیزده قسمت این مجموعه به مرور ماهی، دو قسمت عرضه خواهد شد.»
 
نجفی اظهار کرد: «به جای میان برنامه‌هایی که لابلای قسمت‌های این مجموعه پخش می‌شد، انیمیشن‌های کوتاه و جذاب مربوط به شب سال نو را جایگزین کرده‌ایم که با هر قسمت سه انیمیشن جذاب را مانند «شرک 4/5» و «عصر یخبندان» نیز عرضه می‌شود.»
 
 در قسمت اول از مجموعه «کلاه‌قرمزی 91» با نام خواهر پسر عمه‌زا، انیمیشن «شرک 4/5» و دو انیمیشن کودک و نوجوان دیگر نیز قرار گرفته است.
 
از نکات جالب توجه توزیع کلاه قرمزی 91 می‌توان به پخش این مجموعه تلویزیونی پر مخاطب با «درجه کیفی ب» اشاره کرد؛ این در حالی‌ است که اکنون بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های پر مخاطب داخلی و خارجی در شبکه نمایش خانگی با «درجه کیفی الف» توزیع می‌شوند.
 
در خلاصه داستان قسمت اول کلاه قرمزی 91 که با نام خواهر پسر عمه‌زا توزیع شده آمده است: «کلاه قرمزی، ببعی، فامیل دور و پسر عمه‌زا همراه آقای مجری در حال مرور برنامه‌های خود برای تعطیلات هستند که متوجه می‌شوند ظاهرا پسر عمه‌زا مهمانی در راه دارد ... دختر عمه‌زا ... خواهر پسر عمه‌زا که مدتی با او قهر بوده قرار است برای آشتی‌کنان به دیدنش بیاید.»

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٩:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦

امروز عصر ببینید: گربه ی آوازه خوان

کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله: امروز پنجشنبه 14/اردیبهشت/1391 فیلم گربه آوازه خوان ساعت 17:00 از شبکه ی نمایش سیما پخش می شود.

در این فیلم مهدی عسگری، راحله اسماعیلی، رضا بابک، حمید جبلی ، پوراندخت مهیمن، فریبا جدیکار و پگاه آهنگرانی بازی کرده اند.

این فیلم در سال 1369 به کارگردانی کامبوزیا پرتوی ساخته شد.

9 عروسک گردان نیز در این فیلم عروسک گردانی کردند که از جمله ی آنان می توان به ایرج طهماسب، دنیا فنی زاده(عروسک گردان کلاه قرمزی) و حسن پورشیرازی(عروسک گردان دایناسور در کلاه قرمزی و پسرخاله) اشاره کرد.

فیلمنامه ی این فیلم را خود پرتوی نوشته است.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٤

خاطرات خسرو احمدی از النگ و دلنگ

از ذوق ضبط برنامه، 13پرس چلوکباب خوردم و هنوز فکر می‌کنم خدا به من رحم کرده است.

«النگ و دولنگ» یکی از برنامه‌های گروه کودک و نوجوان بود که در سال‌های دفاع مقدس از شبکه ملی پخش می‌شد. کارگردانی این برنامه را ایرج طهماسب ـ بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون ـ به‌عهده داشت و عیسی یوسفی‌پور و خسرو احمدی در نقش النگ و دولنگ در این برنامه ایفای نقش می‌کردند.

 

خسرو احمدی را همه ما در نقش دولنگ و از برنامه «النگ و دولنگ بازی می‌کنند خیلی قشنگ» می‌شناسیم؛ بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر که فعالیت هنری خود را از سال 1359 با تئاتر «چوب بدست‌های ورزیل» شروع کرد و در سال 60 با برنامه النگ و دولنگ وارد تلویزیون شد. نمایش‌هایی با نام هفت خاج رستم، باران، سیاه سفید خاکستری، روز به خیر آقای وزیر، مرثیه‌ای برای یک سبک وزن و... از جمله فعالیت‌های او در عرصه تئاتر است. اتل متل توتوله، یکی بود یکی نبود، دختر شیرینی فروش، کلاه قرمزی و سرو ناز، عاشق مترسک، خوابگاه دختران، مسیح، همبازی، نیمکت، توی گوش سالمم زمزمه کن و... از دیگر آثار او در سینما و تلویزیون است. مجموعه «نون و ریحون» آخرین سریال احمدی بود که در ماه مبارک رمضان از شبکه 5 سیما پخش می‌شد و خسرو احمدی در این سریال نقش یک سرهنگ بازنشسته و پدر گلاره عباسی را بازی می‌کرد. او در حال حاضر مشغول ایفای نقش در مجموعه «توطئه فامیلی» به کارگردانی رامبد جوان است.

خسرو احمدی با مرور روزهای اول ضبط برنامه النگ و دولنگ با ما از خاطرات تلخ و شیرین آن روزها می‌گوید: یادم هست اولین باری که می‌خواستیم این برنامه را ضبط کنیم، تقریبا با 20 روز تاخیر همراه بود و همزمان با آن برنامه‌ای ترکیبی در جام‌جم ضبط می‌شد که هنرمندانی چون فاطمه معتمدآریا، حمید جبلی و... در آن حضور داشتند. من که آن زمان 22 سال بیشتر نداشتم و پرشور و هیجان زده بودم، هرروز به امید ضبط برنامه، سوار موتورم می‌شدم و می‌رفتم سمت جام‌جم که شاید آن روز نوبت من باشد ولی هر دفعه به دلایلی این اتفاق نمی‌افتاد و من و عیسی یوسفی‌پور ـ النگ ـ پشت درهای بسته می‌ایستادیم و به برنامه‌ای که در حال ضبط بود، نگاه می‌کردیم و غبطه می‌خوردیم که کی نوبت ما خواهد شد.تا سرانجام اولین شب ضبط برنامه فرا رسید، من آن روز سرمای خیلی سختی خورده بودم و اصلا حالم خوب نبود و دائم ایرج طهماسب، کارگردان برنامه از من سوال می‌کرد که خسرو می‌خواهی امشب ضبط نکنیم؟ و من می‌گفتم، نه نه حالم خوب است و می‌توانم.

احمدی با تمام اشتیاق آن روزها را به یاد می‌آورد و ادامه می‌دهد: در اولین قسمت برنامه قرار بود من کلی چیز بخورم، اول با یک پرس چلوکباب و نوشابه شروع می‌شد و بعد موز و بیسکوییت و پفک و..... و قرار بود کلی پرخوری کنم و دورو برم را به هم بریزم و النگ بیاد و به من بگوید که مثلا دولنگ این کارو نکن و بعد بقیه ماجرا...

در صحنه اول یک پرس چلوکباب را به من دادند و من خوردم و بعد شروع کردم به خوردن موز که هرکاری می‌کردم پوست موز را نمی‌توانستم بکنم که کارگردان گفت کات و از اول شروع کردیم. دوباره یک دست چلوکباب دیگر آوردند و من خوردم و مشکل دیگری پیش آمد وباز کارگردان گفت کات و برنامه قطع شد و دوباره از اول. این موضوع تا جایی پیش رفت که برنامه 13 بار کات خورد و من عین 13 بار چلوکباب و نوشابه را به خاطر هیجانی که برای برنامه داشتم با آن حال مریضم، خوردم. بعدها که به یاد آن روز می‌افتادم همیشه از کرده خودم تعجب می‌کردم که آن روز خدا به من رحم کرد که کارم به بیمارستان نکشید.

جالب است بدانید وقتی اولین بار این برنامه از تلویزیون پخش شد، شب که از جام‌جم برگشتم خانه، خدابیامرز مادرم در ایوان خانه نشسته بود که وقتی در را بازکردم و وارد شدم، بلند شد و همانجا روی پله‌ها برایم دست زد و گفت: آفرین... من یک‌بار دیگر بچگی تو را دیدم.

منبع گفتگو: روزنامه جام جم

__________________________

کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله: خسرو احمدی در سال90 در نقش پلیس در فیلم سینمایی کلاه قرمزی و بچه ننه ایفای نقش کرد. عیسی یوسفی پور هم در این فیلم به ایفای نقش پرداخت و پس از پایان این فیلم در کلاه قرمزی91 عروسک گردانی جیگر را برعهده گرفت. این دو همچنین در پشت صحنه ی کلاه قرمزی و پسرخاله هم حضور داشتند.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٤

پایان نظرسنجی دوم

http://img.yasdl.com/wp-content/uploads/2012/04/Aghaye-Hamsade-kolah-ghermezi-91.jpg

دومین نظرسنجی کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله پس از 27روز پایان یافت.

در این نظرسنجی 144نفر شرکت کردند.

سوال این نظرسنجی این بود که: " کدام یک از شخصیت های جدید کلاه قرمزی91 را می پسندید؟ "

"همساده" در رقابتی تنگاتنگ با "جیگر" او را شکست داد و با 47.9% (69 رای) رتبه ی اول را به خود اختصاص داد.

"جیگر" هم با 41.6% (60 رای) در رتبه ی دوم قرار گرفت.

"دختر عمه زا" هم با 4.1% (6رای) رتبه ی سوم را در اختیار گرفت.


"نی نی" با 3.4% (5رای) چهارمین رتبه را به خود اختصاص داد و "دلاک" و "شاگرد داروخانه" هرکدام با 2رای(1.3%) در رتبه ی پنجم قرار گرفتند.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٤

کلاه قرمزی91 به شبکه خانگی آمد

پسرعمه زا نام شخصیتی عروسکی از مجموعه‌های تلویزیونی کلاه قرمزی ۸۸ و کلاه قرمزی ۹۰ و کلاه قرمزی ۹۱ بود که در نوروز ۸۸ و ۹۰و۹۱ از تلویزیون ایران پخش شد. در این مجموعه که کارگردانی آن به عهده ایرج طهماسب بود، محمدرضا هدایتی به جای پسرعمه زا صحبت می‌کرد.

صمیمیت، شخصیت های دوست داشتنی، متن قوی، صداهای ارتباط گیر، جنبه های آموزشی و تربیتی و حضور زوج ایرج طهماسب و حمید جبلی را از عناصری دانست که موجب می شود این شخصیت های عروسکی در این حیطه بی رقیب باشند.

شخصیت 'پسرخاله' نماینده یک بچه محروم زحمت‌کش است که همیشه دنبال کمک کردن است همه‌ این سال‌ها ماجراهای کلاه‌قرمزی و پسرخاله و آقای مجری را دیده‌ایم، لذت برده‌ایم، خندیده‌ایم و کنار هم یک خاطره‌ی خوب را تجربه کرده‌ایم.

گویی ایده‌های ایرج طهماسب و حمید جبلی تمام نمی‌شوند و تماشاگر هر سال با شگفتی هایی جدید و متفاوت و فضاسازی‌هایی متنوع‌تر از سال های قبل مواجه است.

خلاصه داستان این قسمت:

کلاه قرمزی،ببعی،فامیل دور و پسر عمه زا همراه آقای مجری در حال مرور برنامه های خود برای تعطیلات هستند که متوجه می شوند ظاهرا" پسرعمه زا مهمانی در راه دارد...دخترعمه زا...خواهر پسر عمه زا که مدتی با او قهر بوده است برای آشتی کنان به دیدنش بیاید...

هنرنمای پارسیان

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٤:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱۳

رئیس شورای صنفی نمایش: از کلاه قرمزی و بچه ننه حمایت گسترده ای می کنیم

رئیس شورای صنفی نمایش با اشاره به حمایت از طرح سینما مدرسه گفت: با شروع فصل تابستان از اکران فیلم‌های کودک با سوژه‌های جذاب حمایت می‌کنیم و فیلم «پیشونی سفید» را اکران خواهیم کرد.

 

«سیدضیاء هاشمی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما درباره اکران فیلم‌های کودک و حمایت از این گونه از سینما در شورای صنفی نمایش، گفت: اکران گسترده فیلم‌های کودک برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا این گروه سنی قشر وسیعی از مخاطبین را تشکیل می‌دهند و اگر این سینما برای مخاطب جذاب باشد حضور گسترده خانواده‌ها در سینما‌ها را به همراه خواهد داشت و نفع اقتصادی به دنبال دارد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته سینمای کودک مورد حمایت واقع نشد و به گوشه‌ای رانده شد، اخیراً از سینمای کودک پشتیبانی و حمایت‌های لازم صورت گرفته است و ما سال‌ گذشته با تولید حدود 28 عنوان فیلم سینمایی در این حوزه بودیم اما این نکته را باید یادآور شویم که با وجود کانال‌های متعدد تلویزیونی در این خصوص همچنین تولید انیمیشن‌های آمریکایی و اروپایی و دسترسی آسان به این انیمیشن‌ها کار فیلمسازان ما در این حوزه سخت‌تر خواهد بود زیرا در این عرصه رقابت، کارگردانان باید سوژه‌هایی را انتخاب کنند که برای مخاطب جذابیت لازم را داشته باشد و بتواند این قشر را با خود همراه سازد.

رئیس شورای صنفی نمایش در ادامه گفت: سال گذشته ساخت تعدادی از فیلم‌های کودک و نوجوان را شاهد بودیم اما تنها چند فیلم قابلیت اکران گسترده را دارد که ما هم در شورای صنفی نمایش حمایت لازم را خواهیم کرد. متاسفانه برخی از آثار مناسب برای کودک نیست و دغدغه این گروه سنی را نیز ندارد، در حالی که کارگردانان بزرگ و مطرح سینما آن‌ها را ساخته‌اند.

* اکران «پیشونی سفید» و  در فصل تابستان

وی در ادامه گفت: ما قصد داریم با شروع تابستان فیلم سینمایی «پیشونی سفید» ساخته «سید جواد هاشمی» که از قابلیت‌ خوبی برای جذب مخاطب این گروه سنی برخوردار است را اکران کنیم ‌و حتما ً از این فیلم و چند فیلم دیگر از جمله «کلاه قرمزی و بچه ننه» حمایت گسترده و  لازم صورت می‌گیرد تا بتوانیم شاهد رونق سینمای کودک باشیم و تا پایان سال اکران مناسبی در این گروه داشته باشیم. برای برخی از فیلم‌ها حمایت‌های ویژه در نظر می‌گیریم و سالن‌های سینماهای بزرگ به این گونه از سینما اختصاص می‌دهیم.

وی درباره حمایت از دیگر فیلم‌های کودک گفت: در حال حاضر از طرح سینما مدرسه حمایت می‌کنیم و برخی از سالن‌ها سانس‌های صبح‌شان را در اختیار این طرح قرار داده‌اند ‌و کپی‌ در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم تا بتوانند نمایش گسترده‌ای داشته باشند همچنین سقف اکران آن‌ها را بالا می‌بریم تا بتوانند در زمان مناسب مخاطب خود را جذب نمایند.

منبع:فارس

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٤:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱۳

کلاه قرمزی و بچه ننه تابستان اکران می شود

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/12/23/13901223000318_PhotoL.jpg

علی سرتیپی گفت: فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» برای اکران دوم تابستان آماده می شود. علی سرتیپی تهیه کننده سینما و مدیرعامل شرکت پخش فیلمیران در گفت و گو با سینما پرس با بیان این مطلب اظهار داشت: فیلمیران مسئولیت پخش فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» را برعهده داشته و برای اکران تابستانی این فیلم آماده خواهد شد.

وی ادامه داد: تا این لحظه مطمئنا «کلاه قرمزی و بچه ننه» در اولین اکران تابستانی نخواهد بود، اما نمایش آن در تابستان قطعی است و در حال حاضر در حال آماده کردن تیزرهای تبلیغاتی آن هستیم. چند روز پیش نیز از اکران این فیلم در طرح زنگ سینما خبری منتشر شده بود.

حمید جبلی، ایرج طهماسب، خسرو احمدی، مهدی باطبی، عیسی یوسفی پور، بهادر مالکی، بنفشه صمدی، پوپک مظفری از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

«کلاه قرمزی و بچه ننه» داستان شیطنت‌های پسر عمه زاست که کلاه قرمزی و آقای مجری را به دردسر می اندازد و ماجرای جدیدی پیش می آید که منجر به ورود مهمان ناخوانده ای می‌شود.

عوامل سازنده این فیلم عبارتند از:
کارگردان: ایرج طهماسب
فیلمنامه: حمید جبلی، ایرج طهماسب
مدیر فیلمبرداری: ابراهیم غفوری
تهیه کننده و مجری طرح: حمید مدرسی
موسیقی متن و کلیپ‌ها: محمدرضا علیقلی
ترانه سرا: ایرج طهماسب
خواننده: حمید جبلی، محمدرضا هدایتی
طراحی و ساخت عروسک: مرضیه محبوب
تدوین: میثم مولایی
صداگذاری و میکس: حسین ابوالصدق
طراح لباس: ژاله آنت
طراح صحنه: میثم کزازی
مدیر هنری: حبیب رضایی
برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان: رضا بختیاری نیک
طراح چهره پردازی: مهرداد میرکیانی
صدای عروسک: حمید جبلی، محمدرضا هدایتی، بنفشه صمدی، بهادر مالکی، محمد بحرانی
عروسک گردان‌ها: دنیا فنی زاده، مرضیه محبوب، امیرسلطان احمدی، بنفشه صمدی، محمد لقمانیان
بازیگران: حمید جبلی، ایرج طهماسب، خسرو احمدی، مهدی باطبی، عیسی یوسفی‌پور، بهادر مالکی، بنفشه صمدی، پوپک مظفری، داود دلقندی، سورن مناچکیان، پویان طباطبایی، محمد بحرانی، قاسم قباخلو، بهرام بهنوید.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۳:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱۳

مصاحبه ای مفصل با محمدرضا هدایتی درباره ی پسرعمه زا

 


شاید پر بیراه نباشد که بگوییم کلاه قرمزی یکی از شخصیت های تاثیرگذار صداوسیما در دو دهه اخیر بوده است. کلاه قرمزی و پسرخاله، محبوب ترین و فراگیرترین برنامه ای است که در چند سال اخیر از تلویزیون پخش شده. ایرج طهماسب و حمید جبلی کارهایی به اسم کودکان و به کام بزرگترها ساختند و 30 سال مردم را خندانده اند. آنها هر سال با شخصیت های جدیدی مخاطب خود را غافلگیر می کنند؛ شخصیت هایی که دیگر از ذهن پاک نمی شوند. بهتر است رمز این ماندگاری را از زبان یکی از شخصیت هایی که حدود سه سال است به این گروه پیوسته بشنویم؛ «پسر عمه زا». با محمدرضا هدایتی بازیگر همیشگی نقش پیرمردهای عبوس و غرغرو، راجع به همکاری با دو نابغه کارهای کودک، ایرج طهماسب و حمید جبلی و چگونگی متولدشدن شخصیت پسرعمه زا گفت و گو کرده ایم.

*آن قدر در نقش پیرمردها بازی کرده بودید که خیلی ها شاید به این باور رسیده بودند که شما فقط می توانید آن نقش ها را خوب بازی کنید، اما کاراکتر پسر عمه زا کاملا متفاوت از تمام نقش هایتان است. از چگونگی متولدشدن شخصیت پسرعمه زا بگویید...

یک شانس بود. حبیب رضایی زنگ زد گفت آقای طهماسب و آقای جبلی می خواهند کلاه قرمزی را کار کنند. سر کار که نیستی؟ گفتم نه.

*از همان اول حبیب رضایی زنگ زد، قرار بود پسرعمه زا باشید؟

حبیب رضایی هم برنامه ریز بود و هم در متن ها دخیل بود. گرچه متن های ما نوشته شده نبود، فقط موضوع بود. موضوع «عید دیدنی» یا موضوع «سیزده بدر». البته یکسری کد داشتیم که مثلا وقتی می خواهد بخوابد داستانی بخواند و پسرعمه زا خوشش نیاید. من رفتم دفتر صحرا فیلم. آقای طهماسب گفت امسال قرار است یک عروسک اضافه کنیم. این عروسک از روستایی آمده است، اسمش را هم گذاشته ایم پسرعمه زا. کار ما هم بیشتر بداهه است و متن نداریم و تو را هم به این خاطر انتخاب کردیم که حس کردیم تو هم می توانی بداهه کار کنی و با ما همراه باشی.

*چطور حس کرده بود که می توانید با آنها همراه باشید؟ آیا سابقه همکاری داشتید؟

نه. تا حالا با هم کار نکرده بودیم، من هم سابقه کار عروسکی نداشتم. مرا در کارهای آقای مدیری دیده بودند.

*در کار آقای مدیری زیاد بداهه کار می کردید، اما با دیدن کار که معلوم نمی شود!

کسی که دستش در کار است می فهمد کجا بداهه است. مثل یک حرفی من زده ام و روال عادی طی شده اما یک وقتی پشت صحنه را نشان دادند و دیدند که من یک حرفی زدم و مهران مدیری خندیده، چون اگر در متن بود قبلا خنده هایش را کرده بود! کسی که کار کرده باشد می فهمد کجاها مال بازیگر است و کجاها مربوط به متن.

*چطور احساس کرده بودند شما که معمولا نقش پیرمرد را بازی می کنید، می توانید نقش یک بچه روستایی آن هم در کار عروسکی که تجربه اش را نداشتید بازی کنید؟

نمی دانم. شاید انتخاب های دیگری هم داشتند. من هیچ وقت این را نپرسیدم ولی تا آنجایی که می دانم انتخاب دیگری نداشتند. من اولین نفر بودم که قرار شد بیایم و آنها امتحان کنند ببینند چه چیزی از آب درمی آید.

*وقتی رفتید هنوز نوع حرف زدن این عروسک درنیامده بود؟

نه. هنوز مشخص نبود. یادم هست اوایل هنوز عروسک هم نداشتیم. یک عروسک پیرمرد داشتند که نقش عموی کلاه قرمزی بود. در «کلاه قرمزی و سروناز»؛ من با آن عروسک تست میزدم تا عروسک اصلی ساخته شود. تحت تاثیر آن عروسک، صدای من پیر و خشن بود. اما بعدا که عروسک اصلی درست شد، صدای من جا افتاد.
*با این وجود مورد قبول واقع شد؟

در تست روزهای اول برای آقای طهماسب قابل قبول بود. پیشنهاداتی هم می دادند، حمید جبلی، حبیب رضایی نظر و من هم نظر می دادیم. با این حال مرا خیلی راحت گذاشتند. در تمرینات واقعا لذت می بردم. با اینکه هنوز قراردادی نداشتم دوست داشتم روز تمرین من برسد و بروم تمرین. روزی دو، سه ساعت تمرین می کردیم و من دلم برای آن تنگ می شد. این اتفاق از زمانی که در زاهدان کار تئاتر می کردم و دلم می خواست هرچه زودتر ساعت تمرین برسد و برویم با بچه ها تمرین کنیم، برای من نیفتاده بود. واقعا دلم برای تمرین های این کار تنگ می شد.

*تمرین ها؟

بله. من البته از قبل می دانستم که کار کودک کار سختی است، اما وقتی وارد این کار شدم فهمیدم کار کودک نیاز به روان شناسی عجیب و غریبی دارد. یادم هست یک چیزهایی را آقای طهماسب می گفت مثلا محمدرضا، این خوب است، این را انجام بده و من در ذهنم آن را بی میزه می دیدم. بعدا که می دیدم پسر من دارد به همان جایی که آقای طهماسب می گفت انجام بده، می خندد. تازه فهمیدم که چقدر بچه ها را خوب می شناسند.


*یعنی فکر می کردید چون جوان تر هستید و بچه کوچک دارید، بچه ها را بهتر از آقای طهماسب می شناسید؟

بله. فکر می کردم بچه ها را خوب می شناسم، ولی دیدم نه، روان شناسی کودک چیز عجیب و غریبی است. تازه متوجه شدم چرا ایرج طهماسب و حمید جبلی اینقدر در کار کودک موفق هستند. 30 سال است دارند کار می کنند؛ از مدرسه موش ها بگیرید تا کلاه قرمزی، همه کارهایشان موفق بوده. چون جنس بچه ها را می شناسند.

*معمولا برای تولید آثار سینما و تلویزیون ما، هرچه گروه سنی مخاطب کمتر می شود همه چیز کوچک تر می شود؛ اما آنها کار کودک را هم با جدیت تمام انجام می دهند...

بله، حرفه ای هستند. به کسی که با آنها کار می کنند احترام می گذارند، از آبدارچی گرفته تا بازیگر و بقیه عوامل، همه برایشان محترم هستند. به همین خاطر خودشان هم خیلی مورد احترام هستند. یک چیز دیگری هم بگویم من یک دوره، افسردگی بازیگری داشتم، کار نکردم و کارهایی که کردم را هم زیاد دوست نداشتم. طهماسب به من گفت ببین ما سال هاست که داریم کار می کنیم و خودمان را پیدا کرده ایم یعنی یکسری شخصیت پیدا کردیم که مردم آنها را دوست دارند و خودمان هم از این کار لذت می بریم. وقتی به این حرف شان فکر کردم دیدم گر من در بازیگری دنبال چه می گردم؟ چرا همیشه افسرده هستم و فکر می کنم چرا در نقش طنز ثابت شده ام و کسی به من نقش جدی نمی دهد. نقش جدی بدهد که چه اتفاقی بیفتد؟ من در نقش جدی چه خلاقیتی را می توانم به کار ببرم که در این کارها نمی توانم؟ من انگار ساخته شده ام برای آنکه یک تیپ بسازم، یکسری بداهه بگویم و کارهایی از این دست. اینها مرا موفق می کمند و من چرا باید اینقدر افسرده باشم که چرا به آرزوهایم در بازیگری نرسیده ام. این حالت را همیشه داشتم. بعد از این کار که با آقای جبلی و طهماسب داشتم این حس از بین رفت.

*یعنی به این رسیدید که با همین جایگاه می توانید موفق باشید و لذت ببرید؟

ببینید، نهایت آرزوی یک بازیگر این است که نقش هایش با هم تفاوت داشته باشد. در کار کمدی هم این حالت و موقعیت وجود دارد که تو کار متفاوت انجام بدهی و این شخصیت با آن شخصیت فرق کند. اتفاقا برای کارهای جدی که داشتم به اندازه این کار زحمت نکشیده بودم. خودم بودم با یک کم کار روی شخصیت تا محمدرضا هدایتی نباشد. حالا به نظرم می رسد آن موقعیت که در کار کمدی به دست می آید در بقیه کارها نیست. نه اینکه بخواهم بگویم این موقعیت ها در کارهای غیرکمدی به دست نمی آید، به دست می آید اما بسیار سخت. این موقعیت کم پیش می آید اما بسیار سخت. این موقعیت کم پیش می آید که به تو متن های متفاوتی پیشنهاد شود. سینما بیشتر بازیگرهای خودش را دارد و مردم هم آن بازیگرها را همانطوری دوست دارند و مخصوصا دوست دارند سوپراستارها را همانطوری که دوست دارند ببینند.

*این درست اما این هم هست که به طنزپردازان توجه زیادی نمی شود، بازیگر تلاش زیادی می کند تا به یک تیپ مشخص برسد. قبل از آن دیده نمی شود. فقط از وقتی که آن بازیگر با آن تیپ خاص جلوی دوربین قرار گرفت، معیار ارزیابی کارش قرار می گیرد و می گویند «این که تیپ است»...

بله. اجرای تیپ ساده اما ساختن آن مشکل است و به خلاقیت احتیاج دارد.

*فکر می کنم همه جای جهان هم همینطور است و بازیگران بزرگ طنز هم جایزه نگرفتند.

همینطور است. هیچ وقت ندیدیم که جیم کری به خاطر طنز اسکار گرفته باشد.


*آیا در کار با طهماسب و جبلی به این نتیجه رسیدید که می شود کار طنز کرد و راضی بود و لذت برد؟

بله. حداقل این است که از کارم لذت می برم و دیگر برایم حالت کارمندی ندارد. من سر خیلی از کارها رفتم که خودم را بازیگر ندیدم، کارمند بازیگر دیدم. یعنی بروم آنجا صبح بنشینم، گریم بشوم و بازی کنم و غروب هم به خانه برگردم، سر ماه هم حقوق بگیرم. درست مثل یک کارمند؛ درصورتی که کارمند موقعیتش از بازیگر خیلی بهتر است، چون او بالاخره به یک جا وصل است و می داند بیمه است، بازنشستگی دارد و مزایای دیگری هم دارد و حقوق ثابت هر ماهش تا آخر عمر می رسد.

*انگار کلاه قرمزی مال آدم بزرگ هاست، یا به نوعی خاطرنشان می کند همه برنامه های کودک لزوما نباید مال بچه ها باشد. یک جاهایی هم مال بزرگترهاست که بچه ها را بهتر و بیشتر بفهمند.

بله. اینکه ما آدم بزرگ ها بچگی و بچه ها را فراموش نکنیم. ما در کشورمان کار با ارزشی که مال بچه ها باشد خیلی کم داریم و خیلی وقت ها بچه ها اصلا به حساب نمی آیند.

*دوست دارید باز پسرعمه زا بمانید؟

بله دوست دارم. البته این بستگی به این دارد که این شخصیت چقدر جا افتاده باشد و همینطور اینکه آقایان طهماسب و جبلی چه تصمیمی داشته باشند؛ من خودم که خیلی دوست دارم.

*شما خواننده هم هستید و آلبوم منتشر کرده اید. چرا در تیتراژ پایانی نمی خواندی؟

من هم بدم نمی آمد که باشم و آنها هم بدشان نمی آمد که من به عنوان خواننده باشم، ولی با این مدل حرف زدن ها چه چیزی را می توانست بخواند؟

*دوست داشتید خودتان عروسک را می گرداندید؟

نه. خیلی کار سختی است. پشت صحنه، وقتی خانم فنی زاده را می دیدم که با این کلاه قرمزی چه کار می کند، فهمیدم که من اصلا این کاره نیستم. تجربه ای چندین ساله می خواهد. حمید جبلی نفس می کشید، دنیا فنی زاده افه اش را می داد. خیلی با هم هماهنگ بودند.

*عروسک گردان پسرعمه زا چه کسی بود؟

یک جوان بیست و چهار-پنج ساله به نام آقای امیرسلطان احمدی بود، با خانم فنی زاده کار می کند. ما خیلی با هم هماهنگ شده بودیم.

*از همکاری با حمید جبلی بگویید...

به نظر من حمید جبلی نابغه بداهه پردازی است. در تمرین ها و اجراها واقعا به او حسودیم می شد. آخر آدم مگر چقدر می تواند بداهه پرداز باشد؟! برای هر کلمه ای که طهماسب می گفت او کلمه را می پیچاند و بداهه ای می گفت. واقعا حسودیم می شد. بعضی وقت ها فکر می کردم که اگر قرار بود پسرعمه زا مثل کلاه قرمزی حرف هم بزند، اصلا دیده نمی شد. یعنی من خودم را پشت این کلمات نامفهوم قایم کرده بودم و اگر قرار بود حرف بزنم واقعا به گرد کلاه قرمزی هم نمی رسیدم. این تجربه همکاری برای من فوق العاده بود.

درباره کاراکتر

پسرعمه زا، مترجم می خواست*شما انتخاب چه کسی بودید؟ طهماسب، رضایی یا جبلی؟

فکر می کنم طهماسب. چون کارگردان است، فکر اصلی و روح اصلی کار آقای طهماسب است. البته تا آنجایی که من خبر دارم و همانطوری که گفتم حبیب رضایی دستیار و برنامه ریز بود و در انتخاب شخصیت ها هم از او کمک می گرفتند.

*شما و حبیب رضایی با هم ارتباط نداشتید؟

نه. یک بار وقتی آقای حاتمی کیا داشت ارتفاع پست را کار می کرد، برای بازی در آنجا به من زنگ زدند. من رفتم و چند روزی دورخوانی و تست داشتیم و قبول نشدم. انتخاب بازیگر آنجا حبیب رضایی بود. ولی ما وارد کار نشدیم و اینجا اولین جایی بود که با هم کار می کردیم.

*چطور به این لحن رسیدی؟

قرار بود این کاراکتر مترجم داشته باشد. یعنی کسی نفهمد که او چه می گوید و کلاه قرمزی مترجم او باشد و این کار مرا راحت کرده بود. بعد که گرم شدم و شخصیت آمد دستم و تیپ ساخته شد، دیدم که بعضی وقت ها پسرعمه زا باید حرف بزند. در تمرین ها هم همین مساله مطرح شد و تصمیم گرفته شد که حرف هم بزند، چون اگر قرار بود همه اش متکی به مترجم باشد کم می آوردم. اگر قسمت های اول را با قسمت های آخر مقایسه کنید می بینید صدای پسرعمه زا هم نرم تر شده و کلمات حرف هایش را می شود فهمید. من یک چیزهایی به ذهنم می آمد که باید دیالوگ می گفتم و در قسمت های آخر کمتر احتیاج به مترجم داشتم.

*بعد از اینکه به حرف زدن نزدیک تر می شد، لهجه پیدا می کردید. منظورم لهجه های معروف قوم های ایرانی است و بیشتر مازندرانی.

در تمرینات من خیلی چیزها را پیدا کردم. در آن قسمت ها آقای طهماسب گفت: دو تا چیز را حتما نگهدار و فراموش نکن. یکی مال وقتی است که صدایش می کنند و می گوید «هو» و دیگری خنده اش. موقع تمرین خیلی چیزها به ذهن من می رسید و شاید فردا فراموش می شد، اما قرار شد این دو بخش را فراموش نکنم و من هم آن را نگه داشتم.

*به خنده پسرعمه زا هم در تمرین ها رسیدید؟

بله. در تمرین ها به دست آمد و همه بچه ها گفتند که بامزه است و می توانید این کاراکتر را بامزه کند، بنابراین آن را نگه داشتم. در مورد لهجه هم تاکید آقای طهماسب این بود که لهجه جای خاصی را نداشته باشم. البته من برای اینکه خودم را راحت کنم پیشنهاد کردم که از لهجه منطقه خودمان کمک بگیرم و یک میکس کنم. ولی آقای طهماسب گفت نه، به جای خاصی وصلش نکنیم. گفت: می توانی یک لهجه بسازی؟ و من باید این کار را می کردم. یک نکته دیگر را هم بگویم. حمید جبلی گفت که ما زمانی یک همسایه داشتیم که من صدای حرف زدن آنها را از پنجره می شنیدم. اینها حرف زدنشان آکسان انتهایی نداشت. همین جوری ادامه داشت و من نمی دانستم کی حرف شان تمام می شود. از قول آقای جبلی ته آن به سختی پیدا می شد. من این حالت را نگه داشتم ولی نه آنقدر که ته آن مشخص نشود. این کمی شبیه لهجه مازندرانی می شود ولی من اصلا مازندرانی بلد نیستم و در تقلید لهجه ها هم مازندرانی آخرین لهجه ای است که من شاید بلد باشم. یک چیزهایی یک زمان هایی در ناخودآگاه آدم ثبت می شود که خودش فکر می کند مال خودش است، اما در حقیقت حمید جبلی چنین خاطره ای را برای من تعریف کرده بود و این در انتخاب این لهجه خیلی تاثیر داشت.

*همه این چیزها به وجود آمد و پسرعمه زا برایتان جا افتاد.

در تمرین ها کاملا جا نیفتاده بود ولی در اجرا احساس کردم کم کم با آن راحت شده ام. مثلا در اولین روز هر کسی داشت می رفت من با او خداحافظی می کردم و می گفتم «خدا نگهدار... هووو...» از آنجا این حالت ماند. این برای اولین بار سر اجرا به دست آمد و همچنین این «ها» گفتن ها که حرف می زنی مثل گیج ها نگاه می کند و می گوید: «ها؟»

*گفتید متن هم نداشتید؟

نه. متن آنچنانی نداشتیم و چون متن نداشتیم همیشه اینجوری می شد که اول یک بار می گرفتیم و بعد دوباره اصلی را می گرفتیم. بعضی اجراها هم بود که اجرای اول آنقدر عالی بود که وقتی نگه می کردی و می گفتی همان اولی خوب است. البته برای اینکه داستان کامل و خوب باشد دو برداشت و برداشت های بیشتر هم داشتیم.

حاشیه

پسرعمه زا، محصول مشترک است

*وقتی کلاه قرمزی از تلویزیون پخش می شد چند سال تان بود؟

فکر می کنم 19 سال.


*یعنی جزو بینندگان آن برنامه ها نبودید؟

می دیدم، اما آن زمان اوج دورانی بود که من عشق تئاتر بودم و هر روز را در مرکز هنرهای نمایشی زاهدان می گذراندم. آن زمان از سن نوجوانی درآمده بودم و کم و بیش و اتفاقی کلاه قرمزی را می دیدم. بعدا که آمدم تهران، فیلمش را در سینما دیدم. بعدا که قرار شد در این مجموعه باشم در حد یک یا دوبار با پسرم فیلم های کلاه قرمزی را دیدم. مثلا تا حالا «کلاه قرمزی و سروناز» را ندیده بودم؛ به پسرم گفتم بنشینیم کلاه قرمزی ببینیم؟ گفت ببینیم و دیدیم. در همین حد. البته بعدا سر تمرین ها خود حمید جبلی بود.

*یعنی برای اینکه کاراکتر یا تیپ پسرعمه زا جا بیفتد آقای جبلی هم کمک می کرد؟

بله. همه کمک می کردند. درواقع این یک محصول مشترک است.

*تمرین ها را دوست داشتی؟

برای من مثل «اتود» بود. ما در تئاتر یکسری تمرین داشتیم به اسم اتود. اتود این است که یک نفر را بدون داستان و بدون هیچ چیزی می فرستند آن بالا و او شروع می کند به حرف زدن. چهار، پنج دقیقه بعد یکی دیگر را می فرستند که او هم به همین صورت است، البته او نفر اول را دیده و بخشی از داستان دستش آمده و بعد سومی می رود بالا بعد چهارمی و همینطور می روند بالا و یک داستان می سازند. ما به اینها می گفتیم اتود و در واقع ورزش بازیگری بود. اینجا هم همین حالت را داشت. یک موضوع می دادند و یا حتی موضوع هم نمی دادند و می گفتند برویم ببینیم چه پیش می آید و این تمرینی می شد برای اینکه من رفته رفته صدایم و کدهای شخصیتی را پیدا کنم.

*این تمرین ها باعث نمی شد که خسته شوید؟

نه. دقیقا برگشتم به ذوق و شوق کارهای تئاتر دوران دبیرستانم. یادم هست که در کارهای تئاتر دوران دبیرستان روزی سه، چهار تا آیتم می ساختم. دهه فجر عشق و حال من بود. 10 روز کلاس نمی رفتم و فقط هر روز تئاتر درست می کردم. یک ساعتی کلاس را تعطیل می کردند و ما نمایش اجرا می کردیم. یادم هست که من روزی سه، چهارتا آیتم می ساختم.

*کار کودک باعث شده بود قضیه شیرین تر هم شود؟

بله. کار کودک هم بود و تیپ سازی هم جواب می دهد و خلاصه راحت بودم. یک کارهایی در بازیگری هست که تو در بازی جدی هیچ وقت آنها را انجام نمی دهی چون لوس می شود؛ اما اینجا میدانی بود که من برای خودم حال کردم و هر ادایی که دلم خواست درآوردم. یعنی دوباره بچه شدم.

*مخصوصا هم اینکه این بخش از کاراکتر بازیگری تان، بخشی بود که در کارهای قبلی تجربه اش را نداشتید...

بله. این اولین بار بود. تجربه بسیار خوبی در کار حرفه ای من بود. کار با این دو آدم یعنی ایرج طهماسب و حمید جبلی بسیار بسیار لذت بخش است. واقعا آنقدر در این کار و محیط هنری شان لذت می بردم که چیزهای دیگری اصلا برای من اهمیتی نداشت، اصلا به بحث قرارداد فکر نمی کردم، دوست داشتم حال کنم و حال کردم. کارشان حرفه ای است.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٥:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٥

پروانه نمایش کلاه قرمزی و بچه ننه صادر شد


http://www.caffecinema.com/images/stories/EDV/270/002-_caffecinema.com_.JPG

شوراهای صدور پروانه فیلمسازی برای سه پروژه سینمایی پروانه ساخت و برای فیلم سینمای «کلاه قرمزی و بچه ننه» پروانه نمایش صادر کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، فیلم‌های «دلتنگی‌های عاشقی» (درباره زندگی شهید مُد‌ِق) به تهیه‌کنندگی محمدرضا شرف‌الدین و کارگردانی رضا اعظمیان ( دفاع مقدس- خانوادگی)، «هم‌نفس در باد» (درباره مقاومت اسلامی فلسطین) به تهیه‌کنندگی محمدصادق آذین و کارگردانی امیرشهاب اسماعیلی و «مادر» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی پناه بر خدا رضایی (اجتماعی - خانوادگی) عناوین پروژه‌هایی است که از این شورا پروانه ساخت دریافت کرده است.
 
بر اساس این گزارش شورای صدور پروانه نمایش هم برای فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» به کارگردانی ایرج طهماسب و تهیه کنندگی حمید مدرسی پروانه نمایش صادر کرده است.
خبرآنلاین

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٤:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٥

پخش سریال قدیمی آپارتمان با بازی حمید جبلی از شبکه ی آی فیلم

کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله: سریال قدیمی آپارتمان به کارگردانی اصغرهاشمی و با بازی حمید جبلی هر شب ساعت 20:30 از شبکه ی آی فیلم پخش می شود.

کارگردان: اصغر هاشمی. نویسنده فیلمنامه: فرهاد توحیدی. تصویربردار: مهدی مستوفی. موسیقی: ناصر چشم‌آذر. تدوینگران: حسین غضنفری، یاور تورنگ.

بازیگران: امین تارخ، آزیتا حاجیان، رضا کیانیان، جمشید اسماعیل‌خانی، ثریا حکمت، فاطمه گودرزی، حمید جبلی، حمیده خیرآبادی، پرویز پرستویی، شهره لرستانی، آتیلا پسیانی،حمید طاعتی، رسول نجفیان، بیوک میرزایی، جلیل فرجاد، مرتضی ضرابی، اسدالله یکتا، محمدرضا حق‌گو، مریم هژیروند، سهیلا رضوی، امین حیایی.

670 دقیقه.
12 قسمت. محصول گروه فیلم و سریال شبکه اول.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۳:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٤

مصاحبه با عروسک گردانان و صداپیشه های کلاه قرمزی91

شهرزاد همتی / روزنامه شرق

دهه فجر 1370 خورشیدی بود؛ زمانی که خیلی از مخاطبان این صفحه مثل خود ما در سنین کودکی و نوجوانی بودند. می‌گفتیم دهه فجر 1370 خورشیدی بود که لابه‌لای برنامه‌های ویژه‌ای که به مناسبت این ایام پخش می‌شد یک دفعه سروکله یک عروسک نه‌چندان خوشگل با کلاهی قرمز و شلوار ورزشی سبز و چشم‌های تابه‌تا با لهجه‌ای عجیب و غریب در استودیوی برنامه‌ها پیدا شد. عروسکی که انگار از تکه‌های بقیه عروسک‌ها ساخته شده بود و خیلی از مخاطبان آن روز برنامه‌های کودک که- سالی یک‌بار ایام دهه فجر و عید نوروز منتظر بودند تا ساعت برنامه‌ها و تنوع آنها بیشتر شود تا زمان بیشتری کارتون ببینند- دوستش نداشتند. درست شبیه خود آقای مجری که سعی می‌کرد به هر نحوی آن را از استودیو بیرون کند. این عروسک با همه بلبل‌زبانی‌هایی که با زبان عجیب و غریبش شبیه هیچ کدام از عروسک‌هایی که تا آن روز در تلویزیون ساخته شده بود نبود. نه شبیه کپل و دم‌باریک مدرسه موش‌ها بود که اتفاقا همین حمید جبلی و ایرج طهماسب سازندگان کلاه‌قرمزی عروسک‌گردانان‌شان بودند؛ نه حتی خاطره «کله» و خانم «مهربون» خانه عروسک‌ها را داشتند و نه شبیه مخمل و نوک‌طلای خانه مادربزرگه حتی به اندازه زی‌زی‌گولو شمرده و دوست‌داشتنی حرف نمی‌زد و همراهانش هم که دو عروسک عجیب و غریب‌تر از خودش به نام گلابی و ژولی‌پولی بودند. اما این کلاه‌قرمزی شیطان خیلی زودتر از آنچه حتی سازندگانش فکرش را کرده باشند، وارد خانه‌ها و دل مخاطبان شد و به جرأت می‌توان گفت نخستین عروسکی بود که تکه کلام‌هایش در زبان بچه‌ها شنیده می‌شد که به جای سلام می‌گفتند: «سلیم، حالت خوفه» هرچه این عروسک بین بچه‌ها محبوب بود والدین از سبک حرف‌زدن‌های او شاکی بودند و نمی‌خواستند تکه کلام‌های کلاه‌قرمزی وارد ادبیات بچه‌ها شود اما کلاه‌قرمزی نه تنها همچنان محبوب ماند که در سری بعدی با ورود پسرخاله خجالتی و بداخلاقش که با هم دعوا می‌کردند، آنقدر مهربون بود که برای همه نون و نفت می‌خرید و قیصروار زندگی می‌کرد، هر روز محبوب‌تر می‌شد و همه این محبوبیت از همکاری ایرج طهماسب و حمید جبلی به عنوان دو زوج سینمایی بود که در آثار غیر کلاه‌قرمزی مثل درخت هلو هم تکرار شد. اوج محبوبیت این عروسک‌ از آنجایی آغاز شد که بعد از چندین مجموعه، طهماسب و جبلی تصمیم گرفتند تجربه مرضیه برومند در مدرسه موش‌ها را تکرار کنند و فیلمی براساس این شخصیت با حضور خود آقای مجری یعنی ایرج طهماسب، کلاه‌قرمزی، پسرخاله و بازی فاطمه معتمدآریا و حمید جبلی ساختند. فیلمی که تا سال‌ها رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به هیچ فیلم دیگری نداد. اما این شخصیت بعد از ساخت فیلم کلاه‌قرمزی و سروناز به موزه سینما سپرده شد و به نظر می‌رسید که پرونده‌اش برای همیشه بسته شده است و دیگر کسی به جای سلام، سلیم و حالت خوفه نمی‌گفت. اما در نوروز 88 بود که یک دفعه سروکله عروسک شیطان حمید جبلی و ایرج طهماسب پیدا شد. کلاه‌قرمزی‌ای که حالا بیشتر از 18 سال سن داشت اما هنوز بچه‌ای بود که شیرین زبانی‌هایش را خیلی‌ها‌ دوست داشتند. خیلی از منتقدان پیش‌بینی می‌کردند که مجموعه تازه کلاه‌قرمزی نتواند محبوبیت قبلی را پیدا کند اما ایرج طهماسب و حمید جبلی به نظر می‌رسید که این نظر را قبول نداشتند و با علم به اینکه مطمئن بودند کلاه‌قرمزی که پا به پای مخاطبان اولش بزرگ شده ممکن است مخاطبان جدید را جذب نکند، پس شخصیت تازه‌ای به نام «پسرعمه‌زا» را وارد کردند که محمدرضا هدایتی به جایش صحبت کرد. بازیگری که با بداهه‌گویی‌ و تکه‌های بامزه‌اش در کارهای مهران مدیری ناآشنا نبودیم. اما پسرعمه‌زا تنها میهمان این خانه شلوغ نبود. در سری‌های بعدی که در نوروزهای 90 و 91 پخش شد، شخصیت‌های تازه‌ای وارد کلاه‌قرمزی شدند از جمله فامیل دور و ببعی و برخلاف تصور منتقدان کلاه‌قرمزی نه تنها مخاطبانش کمتر نشد که امسال در چهارمین حضورش در تعطیلات نوروزی محبوب‌ترین مجموعه نوروزی بود.
کلاه‌قرمزی در نوروز 91 سومین سالی بود که میهمان خانه‌های ما می‌شد. عروسکی که از یک صندوق پست بیرون ‌‌آمد و پا به پای همه ما بزرگ شد. حالا با همه حاضرجوابی‌ها و شیطنت‌ها والدین هم همراه بچه‌ها کلاه‌قرمزی، پسرعمه‌زا و همراهانش را دوست دارند و اجازه می‌دهند بچه‌ها به جای تبریک عید بگویند تولد عید شما مبارک. شاید برای اینکه آن بچه‌های دیروز و دوستان کلاه‌قرمزی و آقای مجری والدین امروزی هستند که پندهای آقای مجری را به بچه‌ها گوشزد می‌کنند و همراه کلاه‌قرمزی و پسرعمه‌زا مثل فامیل دور بچه می‌‌شوند و با تکه‌های روشنفکرانه بره‌ای که انگلیسی بلد است می‌خندند. برای ماجراهای آقای «همساده» داغون می‌شوند و واژه «جگر» برایشان مترادف الاغ مهربان و جوگیری است که بلند بلند حرف می‌زند. مخاطبانی که با پسرخاله آنقدر عاقل شده‌اند که دلشان برای مورچه‌ها هم می‌سوزد و اجازه نمی‌دهند کیک مسموم را حتی مورچه‌ها بخورند.
به خاطر موفقیت کلاه‌قرمزی 91 پای حرف‌های خالقان این شخصیت‌ها نشستیم. هر چند که جای صحبت‌های حمید جبلی و ایرج طهماسب دو خالق اصلی محبوب‌ترین عروسک تاریخ تلویزیون از همه خالی‌تر بود اما از آنجایی که ترجیح‌شان سکوت بود به سکوت‌شان احترام گذاشتیم و دلمان می‌خواست پای حرف‌های مرضیه محبوب سازنده این عروسک‌ها بنشینیم. جای حرف‌های حبیب رضایی، مشاور و بازیگردان مجموعه هم خالی بود. اما صحبت‌های محمدرضا هدایتی درباره پسرعمه‌زا را هم که در صفحه قبلی خواندید.
الکا هدایت: تصویر زیبای خواهر‌زاده‌زا
من به واسطه همکاری پدر و مادرم از کودکی با آقای طهماسب و جبلی آشنا بودم و این شانس را داشتم که در پشت صحنه کارهای محبوب کودکی‌هایمان حضور داشته باشم. از طرفی هم کار عروسکی را با خانم محبوب و فنی‌زاده از 18سالگی و با کار بزبز قندی شروع کرده بودم. اما پنج سالی بود که به دلیل وضعیت نامناسب کارهای عروسکی و همچنین عدم حضور در ایران در کاری حاضر نبودم.
وقتی که قرار است پرسوناژ جدیدی به گروه اضافه شود، از عوامل عروسکی پرسیده می‌شود که آیا کسی را برای صداپیشگی یا عروسک‌گردانی می‌شناسند یا نه که دوستان در گروه من را معرفی کردند و من از اول اسفند به گروه کلاه قرمزی اضافه شدم. آقای طهماسب در ابتدا از من تست گرفتند. کلا این خصیصه ایشان است که اعتقادی به تیپ‌سازی ندارند و باید هر کاراکتری از خود هنرمند ساخته شود. ایشان بعد از چندبار تست گرفتن تن صدای من را شناختند و قرار شد من صدای خواهرزاده را بگویم. کلا در کارهای آقای طهماسب تو شاید تا آخرین لحظه ندانی که دقیقا قرار است که چه کاراکتری را صحبت کنی یا چه صدایی را بگویی، اما ایشان خیلی کلی گفتند که دختری را برای کار می‌خواهند. البته خواهرزاده بنا به تصمیم آقای طهماسب نه خیلی پرحرف بود و نه حضور زیادی داشت و برای همین عروسک‌گردان کار یعنی خانم بخشنده سهم بسزایی در خلق کار داشت.
کلا من با تمام عروسک‌هایی که مرضیه محبوب می‌سازد رابطه عاطفی برقرار می‌کنم. اما به جرات می‌توانم بگویم خواهرزاده از زیباترین عروسک‌هایی است که توسط خانم محبوب ساخته شده. این عروسک به قدری ظریف و زیبا است که حد ندارد و در تصویر به آن زیبایی که هست به چشم نمی‌آید.
کاظم سیاحی:جیگر را دوست دارم
از اوایل اسفند قرار شده بود به مجموعه کلاه قرمزی شخصیت جدید اضافه کنند و دوستانی که سر این کار بودند من را به گروه معرفی کردند.
حدود پنج، شش سالی می‌شود که صداپیشگی می‌کنم. شروع کارم با خانم مریم سعادت و مجموعه‌ای بود به نام «سرزمین من» که برای شبکه جام‌جم ساخته شد.
اسم جیگر انتخاب خود آقای طهماسب بود. خود آقای طهماسب برای هر کاراکتر از افراد گروه می‌خواهند که یک اسم انتخاب کنند و بچه‌ها هر کدام ایده خودشان را دادند و در نهایت خود آقای طهماسب گفتند اسم این خر را جیگر می‌گذاریم.
خود آقای طهماسب آن چیزی که در ذهن دارند را به طور کامل در اختیار ما نمی‌گذارند و شرحی کلی از ماجرا می‌دهند. او در مورد جیگر هم گفت می‌خواهد بعضی از کلمات نفی را سه مرتبه تکرار کند که بعدها آنقدر بامزه شد که بیشتر از کلمات نفی سه مرتبه تکرار شد. راستش عروسک جیگر را خیلی دوست دارم و اولین چیزی که در نظر اول توجهم را جلب کرد، ساخت خوب عروسک به وسیله خانم محبوب بود و چشم‌های معصوم این عروسک که بسیار به دل می‌نشست. کار کردن با گروهی که سابقه طولانی و همراه با موفقیت دارند آرزوی من بود و فکرش را هم می‌کردم که ایده‌های این گروه حتما می‌گیرد. خود آقای جبلی حرف خوبی داشتند که می‌گفتند کاراکتری که در این گروه خلق می‌شود، می‌تواند به یک رزومه کاری مهم تبدیل شود. من هم به گروهی که با آن کار می‌کردم اعتماد کامل داشتم.
وارد شدن به گروه برای من خیلی مهم بود و البته افرادی مثل آقایان طهماسب، جبلی، خانم‌ها فنی‌زاده، برومند، بهادر مالکی و... خیلی به من کمک کردند. اما دو نفر برای کمک کردن به من سنگ تمام گذاشتند، یکی امیر سلطان احمدی و دیگر شیما بخشنده که از هر دو آنها تشکر می‌کنم.
محمد بحرانی: هم‌ساده‌ای که به غم می‌خندد
همکاری من با آقای طهماسب و جبلی به فیلم سینمایی «رفیق بد» برمی‌گردد. من در این فیلم سینمایی یک سکانس بازی کردم و همین ماجرا باعث آشنایی ما شد. سال گذشته وقتی قرار شد که کاراکترهای جدیدی به برنامه اضافه شوند، مثل همیشه آقای طهماسب از همکاران در مورد کسانی که توانایی کار در گروه را دارند، می‌پرسند و امیرسلطان احمدی، عروسک‌گردان پسرعمه ‌‌زا، من را معرفی می‌کند و با توجه به پیشینه ذهنی آقای طهماسب من به پروژه کلاه قرمزی وارد شدم.
من از سال 1380 بود که کار عروسکی را شروع کردم. نوروز 1380 در مجموعه عروسکی «نی‌نی‌مون» بازیگری کردم و کارم شروع شد. کاراکتر ببعی سال گذشته به مجموعه کلاه قرمزی اضافه شد. این عادت آقای طهماسب است که جزییات آن چیزی را که در ذهن دارند، نمی‌گویند و یک کلیتی از ماجرا را توضیح می‌دهند. ایده اولیه کار مال خود آقای طهماسب است. آقای طهماسب ایده را می‌دهد و ما نسبت به آن کلیت، اتودهای مختلف می‌زنیم و آقای طهماسب این ایده‌ها را هرس می‌کنند. به عنوان مثال زبان خواندن کاراکتر از ایده‌های خود آقای طهماسب بود. حالا که نگاه می‌کنم واقعا نمی‌توانم بگویم کدام یک از ایده‌پردازی‌ها مال من بود، ‌یا بنفشه صمدی یا آقای طهماسب. کار کاملا گروهی شکل گرفت و البته لیدر کار آقای طهماسب بودند.
امسال چند کاراکتر دیگر هم به گروه اضافه شدند و مطابق همیشه برای هر کاراکتر تمام صداپیشگان تست صدا می‌دادند و قرعه آقای همساده به نام من افتاد. آقای طهماسب ایده اولیه را این‌طور عنوان کردند که بهتر است همساده کسی باشد که با غم‌هایش می‌خندد. این نکته را گفتند و از من هم خواستند در مورد کاراکتر فکر کنم، من هم که اصالتا شیرازی هستم، با توافق آقای طهماسب لهجه شیرازی را برای آقای همساده انتخاب کردم. من اصلا فکرش را هم نمی‌کردم که این کاراکتر که کلا پنج پلاتو بیشتر نداشت آنقدر مورد توجه واقع شود و این ماجرا من را خیلی خوشحال کرد.
حالا که به بازخورد کلاه قرمزی نگاه می‌کنم واقعا خوشحال می‌شوم؛ ما تا 11فروردین سر ضبط بودیم و برای همین نمی‌شد بین مردم باشیم، اما الان می‌بینم که خوشبختانه مردم کار را دوست داشتند و همین باعث خوشحالی من است.
بنفشه صمدی: من و ببعی
آشنایی من با آقای طهماسب و جبلی به فیلم «رفیق بد» برمی‌گردد. من در آن کار دستیار کارگردان بودم و از آنجا با آنها آشنا شدم و بعد از آن در کار کلاه قرمزی 90 برای کار دعوت شدم. وقتی کاراکترهای جدید وارد گروه شدند، همه ما هر کدام عروسک‌ها را امتحان کردیم و آقای طهماسب تشخیص دادند که من در گرداندن ببعی بهتر هستم و برای همین عروسک‌گردان کاراکتر ببعی شدم. کار اصلی من عروسک‌گردانی است و خیلی هم خوشحال شدم که توانستم در این گروه کار کنم. البته من در گروه تئاتر عروسکی آقای غریب‌پور هستم و همچنین در گروه خانم مریم سعادت نیز عروسک‌گردانی می‌کنم. ما با گروه خانم سعادت کنسرت حشرات را برگزار کردیم که مردم آن را می‌شناسند.
بهادر مالکی: فامیل‌دور با قلب کودک
آشنایی من با گروه کلاه قرمزی از زمان دانشجویی و شاگردی خانم محبوب شکل گرفت. ایشان زمانی که من دانشجویشان بودم، من را به گروه دعوت کرد و من برای تمرین و تست صدای عروسک‌های جدید امتحان دادم. بالطبع هر کسی دوست دارد کاری که انجام می دهد دیده شود و من تمام تلاشم را برای دیده شدن کاراکتر فامیل دور انجام دادم، از بیشتر مردم هم که راجع به آن می‌پرسم، می‌بینم که نظر مثبتی نسبت به فامیل دور دارند. ما یک تیپ بزرگسال می‌بینیم که دغدغه کودکی خود را دارد و البته حتی دغدغه آقای مجری هم کودکان است و کودک درون تمام این افراد بسیار پررنگ و قوی است. ایمان و باور قلبی گروه کلاه قرمزی به موفقیت باعث دیده شدن این کار می‌شود. کار با گروه ایرج طهماسب و آقای جبلی برای من بسیار لذت‌بخش بود و چیزهایی زیادی از آنها یاد گرفتم و دلم هم می‌خواهد این همکاری ادامه داشته باشد.

http://bato.bloghaa.com/wp-content/blogs.dir/22802/files/2012/04/08.jpg

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٤

یاداشت تدوین گر کلاه قرمزی و بچه ننه

یادداشت میثم مولایی تدوینگر کلاه قرمزی و بچه ننه برای ماهنامه24:

کاش کودک بودم

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/12/23/13901223000304_PhotoL.jpg

در زمستان 1373 بزرگ و کوچک ساعت ها در صف های طولانی به انتظار ایستادند و سرما را فراموش کردند تا شیطنت  های پسربچه ای را روی پرده ی سینما ببینند که با شاخه ی گلی در دستان نحفیش، یک تنه به شهر می آمد تا به تلوزیونبرود و بشود همکار مجری... راقم این سطور هم مثل همه ی کودکان دیگر آن سال ها با آوازهای سرخوشانه ی آن پسربچه دست می زد و شادی می کرد و با دیدن تنهایی و غربت آن پسربچه روی پرده بزرگ سینما بغض می کرد و با آواز غم هایش یواشکی اشک می ریخت...سال ها بود حس و حالی را که با دیدن سکانس های آن فیلم و در همان کودکی داشتم از یاد برده بودم. تا این روزها که راش ها کلاه قرمزی و بچه ننه ساعت به ساعت و روز به روز به اتاق تدوین می رسند... حالا 17 سال بعد، به طرز غریبی حس و حال همان زمستان 1373 در وجودم زنده و زنده تر شده است.... گروه کلاه قرمزی و بچه ننه در سرمای زیر صفر این روزها - نیمه ی بهمن ماه 1390- در دامنه ی رشته کوه های شمال تهران حسابی مشغول کارند. فیلم عروسکی/ کمدی ساختن در سرمای زیر صفر درجه، سوز سرمایی که بی رحمانه می وزد، برفی که هراز گاه می بارد و آفتابی که مدام زیر ابرها پنهان می شود و گاهی سرک می کشد، آن هم برای مخاطبان کودک و چشم های منتظر بزرگ ترهایشان  اصلا کارآسانی نیست. ایرج طهماسب و حمید جبلی در چنین شرایطی هم مثل همیشه جزئی ترین بخش های کارشان را هم با دقت و احترام همیشگی شان به مخاطب انجام می دهند تا فیلم کلاه قرمزی نسل جدید هم بی عیب و نقص باشد. و شاید به همین دلیل هم گروهشان پا به پای آنها سرما، برف، ابر، آفتاب و از همه مهم تر ظرافت ها و سختی های غیرقابل تصویر ساختن فیلم عروسکی را تاب می آورند. این روزها آرزو می کنم ای کاش همان پسربچه ای بودم که برای دیدن کلاه قرمزی و پسرخاله نصف روز در صف ایستاد. و می توانستم رئزشماری کنم تا در سالن سینما..ف کنار بچه های دیگر بنشینم و باهم این فیلم جدید آقای کلاه قرمزی را هم ببینیم.

پیاده شده در کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۳

پایان نظرسنجی اول/ پیروزی کلاه قرمزی با 90%

اولین نظرسنجی کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله پس از 16 روز به پایان رسید. این نظرسنجی در رابطه با برنامه های نوروزی تلوزیون بود.

177نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و "کلاه قرمزی91" با 160رای و 90.3% آرا پیروز نظرسنجی شد و برنامه های "چک برگشتی"، "دست بالای دست" و "خنده بازار" هرکدام با 4 رای و 2.2% مشترکا در رتبه ی دوم قرار گرفتند.

"مردان آهنین: هم با 3رای و 1.6% آرا در رتبه ی سوم قرار گرفت. "سیر و سرکه" و "فراموشی" هم هر کدام با یک رای و 0.5% مشترکا در رتبه ی چهارم قرار گرفتند.

برنامه های "یکی بود، یکی نبود" و "چهار در چهار" هم هیچ رایی کسب نکردند تا  0% آرا به شبکه ی چهار برسد!

گفتنی است که نظرسنجی دوم کماکان ادامه دارد و به زودی هم نظرسنجی سوم آغاز خواهد شد.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱