کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

قدردانی وزارت بهداشت از کلاه قرمزی

محمد حسین تقدیسی در نامه‌ای از شبکه دو و عوامل ساخت برنامه نوروزی «کلاه قرمزی ۹۲ »برای دارا بودن مفاهیم بهداشتی سپاسگزاری کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو سیما، مشاور معاون بهداشت و سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت با اشاره به ظرافت هنرمندانه پیام‌های بهداشتی این برنامه نوروزی گفت:«از دست اندرکاران مجموعه تلویزیونی«کلاه قرمزی 92 »که با هنرمندی پیام‌های سلامتی مانند مسواک زدن، خوردن میوه و سبزی، داشتن تحرک بدنی و موارد دیگر را به مخاطبان خود انتقال دادند، قدردانی می‌کنم. »

تقدیسی در این نامه بر اهمیت سلامت کودکان و نوجوانان تاکید کرده و علاقه این دفتر را برای همکاری با دست اندرکاران برنامه کلاه قرمزی برای تولید برنامه‌های تلویزیونی جدید با محتواهای سلامت محور اعلام کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد با اهتمام هنرمندانه به مسئله مهم پیشگیری و ترویج شیوه زندگی سالم و همکاری فی مابین این وزارتخانه و تلویزیون شاهد ارتقا سلامت در جامعه باشیم.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:٠٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٩

عکسی که عمرا دیده باشید!

ببعی، همساده و صداپیشه آنها

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٧:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٦

کلاه قرمزی 92 امشب به پایان می رسد

«کلاه قرمزی» تنها متعلق به جبلی و طهماسب نیست

 

به گزارش پارس ،حمید مدرسی تهیه کننده در گفت و گو با فارس درباره تولید مجموعه نوروزی «کلاه قرمزی» گفت: چند سال اخیر که تولید مجموعه کلاه قرمزی را برای نوروز در نظر گرفتیم ، مجموعه را برای پخش تا روز طبیعت (13 فروردین ماه) آماده می کردیم اما امسال با توجه به استقبال مخاطبین و خواسته مدیران سازمان و مدیر شبکه دو مجموعه را در 18 قسمت آماده کردیم که امشب (جمعه 17 فروردین ماه) پخش آن به اتمام خواهد رسید.

*اولین بازی کلاه قرمزی

تهیه کننده «کلاه قرمزی» در ادامه با ارایه خبر راه اندازی سایت رسمی هواداران این مجموعه گفت: سایت هواداران کلاه قرمزی به آدرس www. kolahghermazi.ir راه اندازی شد. از این پس علاقمندان می توانند در تالار گفت و گو و کلیه سرویس هایی که مختص هواداران کلاه قرمزی آماده سازی شده است با ما ارتباط داشته باشند. در این سایت از اولین بازی بین المللی کلاه قرمزی (به صورت HD) رونمایی شد و برای هواداران و علاقمندان به کلاه قرمزی دانلود رایگان اولین بازی کلاه قرمزی قرارداده شده است . در این سایت علاقمندان می توانند از آخرین خبرها و عکس های مجموعه استفاده کننده و هدایای ویژه ای برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است. همچنین علاقمندان می توانند با پیامک بدون متن به 8070 ایرانسل عضو سایت هواداران کلاه قرمزی شوند و از خدمات این سایت بهره مند شوند. دوستداران عروسک های این مجموعه در این سایت می توانند انتقادات و نظرات خود را برای سازندگان درج کنند تا ما بتوانیم ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مخاطبین داشته باشیم و از نظراتشان بهره مند شویم.

*افزایش قسمت های «کلاه قرمزی»

وی درباره افزایش قسمت های این مجموعه در سال جدید توضیح داد: ما برای افزایش قسمت ها به آیتم های جدید و پیام های مختلف آموزشی و تربیتی که برای مخاطبین کودک مفید به فایده باشد و بتواند مخاطب بزرگسال را با خود همراه کند همانگونه که تاکنون این اتفاق افتاده است فکر کردیم. گروه نویسندگان و آقایان جبلی و طهماسب برای هر بخش و آیتم تلاش کردند تا مواردی را مطرح کنند که برای تمام اقشار جامعه مفید بوده و تمام گروه های سنی را با خود همراه کند.

*حضور میهمان و شخصیت های عروسکی

مدرسی درباره حضور میهمانان و شخصیت های عروسکی مجموعه گفت: برای مجموعه نوروزی امسال سه میهمان با موضوعات مختلف در برنامه داشتیم و از حضور مهناز افشار، طناز طباطبایی و رامبد جوان بهره بردیم همچنین عروسک های جدیدی به مجموعه اضافه کردیم که هریک از آنها را حساب شده و با تامل و تفکر به عروسک های قبلی اضافه کردیم تا هریک بتوانند در ذهن مخاطب جای بگیرند. برای طراحی حرکت، دیالوگ و صدای مناسب برای آن ها مدتها فکر شد تا جای خود را در دل مخاطبین باز کنند و مانند عروسک «کلاه قرمزی» در ذهن بیننده باقی بمانند. متاسفانه برخی از افراد از این عروسک ها استفاده از چند تکه ابر یاد می کنند درحالی که پشت هریک از عروسک ها تفکر، اندیشه و سختی کار عروسک گردان و صدا پیشگان وجود دارد . در این مجموعه نخبگان حوزه کودک و نوجوان که سرآمد آنها آقایان جبلی و طهماسب هستند ، همکاری دارند.

وی در ادامه گفت: وقتی به تیتراژ این مجموعه نگاه کنید بسیاری از نامداران و اهل فن حوزه سینما و تلویزیون در این مجموعه فعالیت کردند در پشت صحنه این مجموعه از عواملی بهره بردیم که در کارنامه هنری شان کارگردانی سینما و تلویزیون دیده می شود، تعداد آنها بیش از ده نفر است اکثر افراد تشکیل دهنده این گروه، خود به تنهایی عوامل اصلی تولید پروژه های مستقل در شبکه های سیما هستند. خوشبختانه باید بگویم در مجموعه «کلاه قرمزی» رفتار حرفه ای و اعتماد هنری به اوج خود رسید و شرایطی مهیا شد تا رقابت در حوزه کودک و نوجوان تبدیل به نمادی از همکاری و هنرنمایی افراد در این مجموعه شود . بیراهه نیست اگر بگویم ارکستر سمفونیک بزرگی به رهبری ایرج طهماسب در این مجموعه وجود دارد که هریک از عوامل در حوزه کاری خود هنرمندان حاذقی هستند. همین امر باعث می شود تا کار در حوزه کودک و نوجوان همردیف آثار فاخر و الف ویژه سازمان و صدا و سیما قرار گیرد و بتواند رکوردار جذب مخاطب (طبق آمار ارایه شده ) باشد.

*پشت صحنه مجموعه حریم عروسک ها است

تهیه کننده مجموعه کلاه قرمزی در پاسخ به این سوال که چرا هیچ گاه پشت صحنه مجموعه دیده نمی شود و از حضور خبرنگاران و اهالی رسانه در پشت صحنه مجموعه امتناع می شود ، گفت: مجموعه کلاه قرمزی جزء بی حاشیه ترین مجموعه های سازمان صدا و سیما است. دو دهه از تولد عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله می گذرد و مخاطب های دو دهه با این عروسک ها ارتباط خوب و زنده ای برقرار کردند با دیدن پشت صحنه فضای ذهنی مخاطب ممکن است به هم بریزد. این خواسته و تاکید کارگردان مجموعه آقای طهماسب است زیرا پشت صحنه مجموعه را حریم عروسک ها می دانند و بر این اعتقاد هستند که نباید حس زنده بودن آنها و باورپذیری عروسک ها برای مخاطب خدشه دار شود. ما علاقمندیم مخاطب همچنان با این عروسک ها ارتباط برقرار کند و لحظه های شاد و مفرحی را برای تمام گروه های سنی فراهم آوریم و شخصیت های عروسکی آن ها ماندگار باشند .

*استقبال بی نظیر مردم از مجموعه «کلاه قرمزی»

وی در ادامه گفت: در شرایط بد اقتصادی که سازمان صدا و سیما و تمام نهادها و ارگان ها با آن درگیر هستند و تعدادی از مجموعه های تلویزیونی به دلیل مشکلات مالی متوقف شدند گروه سازنده کلاه قرمزی کار خود را آغاز و با فشردگی زمان تولید کار به سرانجام رسانید. گروه بدون هیچ چشمداشتی تمام تعطیلات نوروز را شبانه روز به عشق مخاطبین کار کردند و یکی از بهترین مجموعه های کلاه قرمزی را تولید و ارایه کرد . استقبال بی نظیر مردم و حضور میهمانان و ارتباط مخاطب با شخصیت های عروسکی قبلی و جدید گواه این مدعی است. من به عنوان تهیه کننده مجموعه ضمن تشکر از کل گروه، توقع دارم کار تمام افراد گروه دیده شود و اگر قرار است توسط سازمان صدا و سیما تشویقی صورت گیرد شامل همه اعضای گروه باشد زیرا در تولید و به سرانجام رسیدن این مجموعه بزرگان عرصه سینما و تلویزیون ما را همراهی کردند.

مدرسی درباره اعلام آمار پربیننده ترین برنامه نوروزی از سوی شبکه های ماهواره ای گفت: سال گذشته «کلاه قرمزی» عنوان بهترین برنامه نوروزی را کسب کرد. این مجموعه بدون هیچ نگاه سیاسی و تنها با هدف فراهم آوردن لحظاتی شاد و مفرح برای خانواده ها و ارایه پیام های آموزشی و تربیتی برای کودکان آماده و ارایه می شود. سال گذشته شبکه های ماهواره ای از حضور یک شخصیت عروسکی (جیگر) در برنامه سوء استفاده کردند و قصد داشتند انگ های سیاسی به برنامه نسبت دهند که سازندگان سکوت کردند و با سکوت خود به این شایعات پاسخ مناسبی گفتند.

*«کلاه قرمزی» تنها متعلق به جبلی، طهماسب و تهیه کننده نیست

وی در خاتمه گفت: ما متوقع هستیم اگر کار در خور توجه بوده است که آمارها و نظرسنجی ها این حقیقت را بیان می کند سازمان صدا و سیما بدون هیچ گونه جانبداری آن را اعلام کند و اگر قرار است تقدیری صورت گیرد از تمام گروه باشد مجموعه تنها متعلق به حمید جبلی، ایرج طهماسب یا حمید مدرسی نیست زیرا همه افراد با جان و دل تنها برای فراهم آوردن لحظاتی شاد برای مردم روزهای پایان سال و تعطیلات کار کردند تا مجموعه روی آنتن برود و ساعات خوشی را برای مردم فراهم کند.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٧:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٦

مادر گمشده ی کلاه قرمزی کجاست؟

حضور مهناز افشار در آخرین سری از مجموعه‌ی کلاه قرمزی فقط از آن جهت جالب بود که ستاره‌ای سینمائی در یک کار کودک تلویزیونی دیده می‌شد اما متاسفانه این ستاره به لحاظ معیارهای فنی بازیگری مناسب چنین برنامه‌ای به نظر نمی‌آمد پیش‌تر از او هم درباره‌ی حضور باران کوثری در این مجموعه دقیقا همین حرف‌ها را می‌شد زد.


به گزارش انتخاب، شاید در پاسخ بگوئید که این افراد متخصص بازی جلوی دوربین سینما هستند و عدم توانائی در اجرای برنامه‌های عروسکی تلویزیون چیزی از ارزش‌های آنان کم نمی‌کند ما هم قصد نداریم از ارزش‌های کسی بکاهیم اما فراموش نکنید که کلاه قرمزی یک برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیونی نیست بلکه مجموعه‌ای ضبط شده است و هنر پیشه‌ی توانا باید بتواند در این میدان هم توانائی‌های خودش را نشان بدهد.

انگار آن‌ها نمی‌توانند زنده بودن این عروسک‌ها را باور کنند در حالی که میلیون‌ها مخاطب کلاه قرمزی توانسته‌اند.
شاید قرار گرفتن در جریان ساخت این اثر باعث شود جنبه‌های فنی پشت صحنه بیشتر به چشم آن‌ها بیاید و یک تحلیل عینی بر حس فانتزی‌شان غلبه کند. در چنین وضعیتی یاد چه کسی می‌افتید و جای خالی کدام هنرپیشه را احساس می‌کنید؟
مهناز افشار و باران کوثری نمی‌توانستند زنده بودن این عروسک‌ها را باور کنند اما یک نفر دیگر را سراغ داریم که به این حیات باور داشت، چون خودش در کالبد ساکت و بی‌جان عروسک‌های بسیاری روح دمیده بود. حتما تا بحال او را به یاد آورده‌اید؛ فاطمه معتمد آریا.
فاطمه‌ی معتمدآریا هم متخصص بازی جلوی دوربین سینما بود و با جرات تمام هنگام مقایسه‌ی او با دو بازیگر جوانی که نامشام را بردیم و همین‌طور تمام بانوان جوانسال بازیگر در سینمای امروز، می‌توان به برتری و برسری او حکم داد. اما غیر از بازی برای پرده‌ی نقره‌ای، دمیدن روح در کالبد عروسک را هم بلد بود و حتی بین گفتن و نگفتن می‌توانیم او را مادر کلاه قرمزی بدانیم. امروزه ورودی‌های سینما با ورودی‌های گذشته تفاوت بسیاری کرده و معیارهای دیگری غیر از شایستگی هنری در داخل شدن افراد به عرصه تاثیرگذار شده‌اند. معتمدآریا بدون استفاده از اغواگری و جذابیت‌های فریبکارانه‌ی زنانه و همچنین بدون توسل به پارتی و رانت و رابطه وارد سینما شده بود و متعلق به نسلی است که با سخت کوشی‌های فراوان اعتلای هنر ایرانی را با درخشش‌های بی‌نظیرشان در دوره‌ای نه چندان دور به ارمغان آوردند.
امروز جای خالی معتمد آریا حس می‌شود و این یعنی کف گیر سیستم مانکن سازی در سینمای ما به ته دیگ خورده. همچنین دیگر گفتمان تلقینی ( این هنرپیشه خوب است چون از فلان خانواده آمده، خریدار ندارد و ما به عنوان مخاطب امروزی حاضریم فیلم‌های قدیمی‌تر را علیرغم ریختگی نگاتیو و ایرادهای تصویری یا زیر و بم و ناپسندگی صوتی تماشا کنیم اما معتل دیدن خیلی از آثار امروزی نشویم.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٥

دانلود بازی هفت سین کلاه قرمزی برای موبایل

بازی اچ دی هفت سین کلاه قرمزی ساخته شد.

 

برای مشاهده اطلاعات و عکس های بازی بر روی اینجا کلیک کنید.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٥

همه ی نیش و کنایه های کلاه قرمزی 92

جُنگ نوروزی ˈکلاه قرمزیˈ که امسال نیز مخاطبان بسیاری را فارغ از سن و سال پای گیرنده های تلویزیون نشانده، تلاش کرده به نوعی موضوعات اقتصادی را نیز دستمایه طنزهای خود قرار دهد.

مجموعه ˈکلاه قرمزیˈ با اجرای ایرج طهماسب از اوایل دهه 1370 خورشیدی با برنامه ˈصندوق پستˈ به تلویزیون باز شد.به گزارش کافه سینما به نقل از ایرنا آن دوران را می توان دوران حکمرانی عروسک ها بر برنامه های کودک تلویزیون به شمار آورد که برنامه هایی از این دست در دو شبکه یک و دو به وفور یافت می شد.

آنچه ˈکلاه قرمزیˈ را از دیگر برنامه ها متمایز کرد، صدایی بود که ˈحمید جبلیˈ همراه همیشگی طهماسب بر آن افزود، به نحوی که پس از مدتی ˈکلاه قرمزیˈ و ˈپسرخالهˈ را به عروسک های محبوب کودک ونوجوان تبدیل کرد.

ˈکلاه قرمزیˈ از سال 88 در قالب جُنگ نوروزی و با افزودن عروسک ها و داستان های جدید بار دیگر به جمع خانواده های ایرانی بازگشت و در آن سال توانست رکوردار بیشترین بازدیدکننده برنامه های نوروزی را کسب کند.

ˈفامیل دورˈ، ˈجیگرˈ، ˈپسرعمه زاˈ، ˈآقای همسادهˈ، ˈببعیˈ، ˈگابیˈ و ... از جمله شخصیت هایی هستند که در چهار سال گذشته به جمع خانواده ˈکلاه قرمزیˈ افزوده شدند تا این مجموعه دچار روزمرگی و تکرار نشود.

بدون شک، امسال نیز ˈکلاه قرمزیˈ یکی از پرمخاطب ترین مجموعه تلویزیونی است که توانسته این موفقیت را در قبال احترام به شعور مخاطبان و نیز آموزش مهارت های زندگی به کودکان کسب و حفظ کند.

البته موفقیت سال های اخیر کلاه قرمزی را می توان در به روز بودن اطلاعات ارایه شده در هر قسمت از این مجموعه دانست و نویسندگان این برنامه سعی می کنند تا در هر قسمت سوژه هایی را متناسب با حال و هوای جامعه انتخاب کنند.

برای نمونه می توان به یکی از قسمت های ابتدایی این مجموعه در سال 92 اشاره کرد که شخصیت های عروسکی قصه، حراج لوازم دسته دوم به راه انداخته بودند و ˈفامیل دورˈ قیمت ها را به دلار اعلام می کرد و مدام در حال گرفتن آخرین نرخ دلار از صرافی ها بود.

یا شخصیت ˈببعیˈ که با به کار بردن اصطلاحات انگلیسی مخاطبان را مجذوب خود ساخته، قیمت یک عدد کلم بروکلی دسته دوم را دو دلار اعلام می کرد که در نوع خود جالب بود.

در یکی دیگر از قسمت های این سریال، ˈفامیل دورˈ در نقش یک درخت پاییزی، سعی داشت تا ˈپسر عمه زاˈ را که ایفاگر نقش برگ درخت بود از خود جدا کند، موضوع یارانه ها را پیش کشید و گفت: بچه بهت می گم برو؛ یارانه ات را هم قطع کردند من چطور خرج شماها بدهم...ˈ.

جانمایی این اصطلاحات در فیلمنامه این برنامه نشان می دهد که مجموعه ˈکلاه قرمزیˈ فرزند زمان خود است و با بچه ها و بزرگترها به زبان روز صحبت می کند و با اینکه برنامه ای قدیمی است، اما کهنه نمی شود و موضوعات آن نیز به ورطه تکرار نمی افتد.

همین موضوع رمز موفقیت ˈکلاه قرمزیˈ است و به اعتقاد کارشناسان رسانه، اگر این اصل از سوی سازندگان آن رعایت شود، حتی اگر در نوروزهای آینده کلاه قرمزی های دیگری داشته باشیم، بطور حتم باز هم حرف های تازه و به روزی برای مخاطبان خواهند داشت.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٥

عروسک های کلاه قرمزی در مشهد + عکس

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٥

رامبد جوان مهمان کلاه قرمزی می شود

این روزها شبکه دو به رسم چند سال گذشته شب ها برنامه پرطرفدار کلاه قرمزی را ساعت ۲۰:۳۰ روی آنتن می برد و طبق روال همیشگی این برنامه مهمانانی از بین هنرمندان نیز دارد.
چند روز پیش مهناز افشار بازیگر سینما مهمان کلاه قرمزی و دوستان بود و حال قرارست ۱۳ فروردین ماه مصادف با روز طبیعت رامبد جوان بازیگر و کارگردان به جمع این عروسک ها و آقای مجری بپیوندد.
رامبد جوان که روز درختکاری در سال ۹۱ هم در یک برنامه ویژه حضور داشت، با حضور در این برنامه درباره طبیعت و چگونگی رفتار درست با درختان و طبیعت سخن خواهد گفت.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٢

مهناز افشار مهمان امشب کلاه قرمزی

به گزارش فرهنگ نیوز، مجموعه «کلاه قرمزی ۹۲» که امسال با حضور سه عروسک جدید گاوجان، کودک مهدکودکی و یک عروسک دیگر روی آنتن می رود در قسمتهای عادی هر شب مهمان یک بازیگر جدید خواهد بود.

بنابراین گزارش، بازیگری که امشب بعنوان مهمان در این مجموعه پرطرفدار حضور دارد «مهناز افشار» است.

مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی از جمله مجموعه های تلویزیونی هست که ویژه گروه سنی کودک و نوجوان تولید می شود اما بدلیل ساختار جذاب آن بسیاری از بزرگسالان نیز مخاطب آن هستند.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٧