کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

قهر فیلم های خوب با اکران ماه رمضان

جام جم آنلاین: در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از رونق یافتن اکران ماه‌رمضان با فیلم‌های مخاطب‌پسند بود، انصراف دو فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» و «تو، من» از طرح اکران رمضان باعث شد تا شورای صنفی نمایش برای رونق‌بخشی به گیشه‌های سینما، دست به دامان اکران فیلم‌های نوستالژیک شود.

به گزارش جام‌جم، با اعلام فیلم‌های «کلاه قرمزی و بچه ننه»، «تو، من» و «بی‌خداحافظی» به عنوان گزینه‌های اصلی اکران ماه مبارک رمضان، به نظر می‌رسید سینماها تکانی بخورند و حال و هوای سینما تغییر کند، اما خیلی طول نکشید که حمید مدرسی تهیه‌کننده «کلاه قرمزی و بچه ننه» از اکران فیلمش در ماه رمضان انصراف داد و حتی تلاش مدیران سینمایی حوزه هنری برای انعقاد قرارداد اکران با این فیلم هم در ماه رمضان به جایی نرسید.

تهیه‌کننده فیلمی که کارشناسان پیش از اکران عمومی آن را پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۱ می‌دانند، گفت: معلوم نیست که این اتفاق شدنی باشد یا نه. ما در این چند روز ‌‌نهایت تلاش خود را کرده‌ایم که ببینیم امکان اکران این فیلم را داریم یا نه ولی فکر نکنم بتوانیم آن را اکران کنیم.

با قطعی شدن انصراف «کلاه قرمزی و بچه ننه» از اکران رمضان، سخنگوی شورای صنفی نمایش هم خبر از اکران این فیلم در عید فطر داد.

سینما با دو گزینه «تو، من» با بازی محمدرضا گلزار و «بی‌خداحافظی» با بازی خواننده محبوب پاپ رضا صادقی روبه‌رو بود، اما روز گذشته صاحبان فیلم «تو، من» هم از اکران فیلمشان در ماه رمضان به دلیل نیم‌بها بودن بلیت سینماها در سئانس‌های ویژه انصراف دادند.

سیدضیاء هاشمی، رییس شورای صنفی نمایش در حالی خبر از انصراف این فیلم داد که بر نیم‌بها بودن بلیت‌های سئانس فوق‌العاده سینماها در اکران ویژه رمضان تاکید می‌کرد.

او در این باره گفت: در طرح ویژه رمضان اصرار داریم در سئانس‌های فوق‌العاده بلیت به صورت نیم‌بها ارائه شود، حتی اگر فیلم خوب هم نداشته باشیم اصرار به بلیت نیم‌بها داریم.

حالا سه روز از اکران ویژه ماه رمضان می‌گذرد، اما سینماهای زیرمجموعه این طرح بدون فیلم‌های مناسب و مخاطب‌پسند هستند. این سینماها که اغلب خالی از تماشاگرند، همان فیلم‌های قبلی اکران عمومی تابستان را اکران می‌کنند و حتی فیلم «خوابم می‌آد» ـ که پرفروش‌ترین فیلم جدول اکران تابستان بود ـ هم مخاطب بیشتری به دست نیاورده است.

حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش پس از انصراف دو فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» و «تو، من» از اکران ماه رمضان در این باره به جام‌جم گفت: بعضی تهیه‌کنندگان علاقه‌مند به شرکت فیلمشان در طرح اکران ویژه رمضان و فروش بلیت به صورت نیم‌بها نیستند ولی فیلم‌های خوب دیگری برای اکران در نظر گرفته می‌شود.

او که به ویژگی‌‌های مثبت اکران رمضان اشاره می‌کرد، گفت: شور و نشاط و شادابی در ماه مبارک رمضان بیش از همیشه است، ولی این ماه پیش از اجرای طرح اکران ویژه رمضان، زمان مرده سینماها محسوب می‌شد و فیلم‌های ضعیف را اکران می‌کردند.

کاوش افزود: به همین دلیل برای استفاده از زمانی که مردم بعد از افطار انرژی بیشتری دارند و می‌توانند از محافل فرهنگی چون سینما استفاده کنند، طرح استفاده از سئانس‌های ویژه اجرا شد.

او با بیان این مطلب که اکران ماه رمضان امسال هم مخاطب خود را دارد، گفت: با وجود این‌که دو فیلم از این طرح انصراف دادند، ولی احتمالا یک فیلم کودک و چند فیلم نوستالژیک را که جذاب و خاطره‌انگیز هستند، جایگزین آنها خواهیم کرد.

به گفته کاوش، با برگزاری جلسه شورای صنفی نمایش تصمیم قطعی در این باره اتخاذ می‌شود.

سیروس تسلیمی، تهیه‌کننده و پخش‌کننده قدیمی سینما هم در پاسخ به پرسش جام‌جم مبنی بر دلایل استقبال نکردن تهیه‌کنندگان سینما از اکران ویژه رمضان گفت: نیم بها بودن بلیت سینما زمانی موثر است که فیلمی پرمخاطب و جذاب اکران کنیم تا بعد از افطار یعنی حدود ساعت ۹ شب، در یک خانواده انگیزه رفتن به سینما را ایجاد کند.

او افزود: این در حالی است که دقیقا در همین زمان، تلویزیون برنامه‌های متعددی دارد و فیلم باید آنقدر قدرتمند باشد تا تماشاچی را از خانه بیرون بکشد.

تسلیمی گفت: تا الان که دو روز از ماه مبارک رمضان می‌گذرد، چنین فیلمی اکران نشده و اگر فیلم جدیدی هم اکران شود، چون فرصتی برای تبلیغات ندارد که به مردم شناسانده شود، خیلی پاسخگو نیست. به همین دلیل است که کسی چندان راغب به اکران فیلمش نیست و احتمالا ماه‌رمضان پرفروشی نخواهیم داشت.

وی درباره اقبال یا عدم اقبال عمومی فیلم‌های خاطره‌انگیز در ماه رمضان گفت: اکران فیلم‌های خاطره‌انگیز این حسن را دارد که بین مردم و رسانه‌ها شناخته شده است و در نتیجه احتمال استقبال از آنها می‌رود.

تسلیمی افزود: ولی از این اکران نمی‌شود انتظار صف‌های طولانی داشت، چون مردم در شبکه نمایش خانگی می‌توانند براحتی به این فیلم‌ها دسترسی داشته باشند. این فیلم‌ها برای اکران در یکسری سئانس‌های پردیس‌های سینمایی مناسب است.

این پخش‌کننده سینما ادامه داد: اکران فیلم‌های خاطره‌انگیز زمانی مناسب است که فیلم‌های خاصی که مردم مدت‌ها در انتظار نمایش‌شان بوده‌اند، ولی به هر دلیلی اکران نمی‌شدند، به اکران دربیاید. چون هر فیلمی خاطره‌انگیز نیست و برای انتخاب آنها باید کارشناسی صورت گیرد تا فیلم‌هایی که درصد بیشتری احتمال استقبالشان می‌رود، اکران شود.

پیش از این و در سال ۸۹ اکران فیلم‌های خاطره‌انگیز همین طرح با نمایش هفت فیلم صورت گرفت. در این طرح فیلم‌های هامون، مادر، ناخدا خورشید و اجاره‌نشین‌ها محصول دهه ۶۰ و دلشدگان، بانو و یک‌بار برای همیشه محصول اوایل دهه ۷۰ به نمایش در آمد که با استقبال گرم مخاطب روبه‌رو شد.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٢:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٤