کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

کلاه قرمزی و بچه ننه بازی مدیران سینمایی

کلاه قرمزی و بچه ننه، سومین فیلم از مجموعه کلاه قرمزی است که در سینما‌ها اکران می‌شود. پیش از این کلاه قرمزی و پسرخاله و کلاه قرمزی و سروناز توانسته بودند در زمان اکران خود به فروش خوبی دست پیدا کنند. به همین خاطر احتمال اینکه کلاه قرمزی در سومین حضورش در سینما‌ها بتواند آبرو داری کرده و به وضعیت گیشه سینما‌ها سر و شکلی بدهد، بسیار زیاد است. سابقه حضور برنامه کلاه قرمزی در ایام نوروز و استقبال خوب مردم از آنکه کلاه قرمزی را پر مخاطب‌ترین برنامه نوروزی سیما کرد، این امید را دو چندان کرده است که در میانه تعطیلات تابستانی مدارس و دانشگاه‌ها، بتوان خانواده‌ها را به سینما کشاند.
بر روی کاغذ هر سینمایی که کلاه قرمزی را اکران کند از درآمد خوبی برخوردار می‌شود و بالطبع سینمادار‌ها طالب این هستند که حتماً اکران کلاه قرمزی را به دست بیاورند. اما در این بین سیاست‌های شواری صنفی نمایش است که مشخص‌کننده نحوه تقسیم بندی فیلم‌ها در میان سینماها است. بعد از این که شعله آتش میان حوزه هنری و سازمان سینمایی بر سر اکران یا عدم اکران برخی از فیلم ها، در ظاهر خاموش شده بود. سازمان سینمایی که در دعوای اول به دلیل پافشاری حوزه هنری بر روی اصول اخلاقی، نتوانسته بود در جلوی حوزه عرض اندام خاصی کند، این بار از در تلافی در‌آمده و دست را روی همان نقطه‌ای گذاشته است که حوزه هنری با اتکای به آن اکران نوروزی را به چالش کشیده بود. حوزه که خود را پرچمدار اخلاق‌گرایی و اکران فیلم‌های ارزشی معرفی می‌کند، در ابتدای سال از عدم اکران بیش ۱۵ فیلم در سینما‌های این نهاد در طول سال جاری خبر داده بود.
فیلم هایی که هنوز معلوم نیست شامل چه عناوینی می‌شود. حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش، در گفت‌وگو‌یی در خصوص اینکه چرا کلاه قرمزی و بچه ننه را در سینما‌های حوزه اکران نکرده‌اند، گفته است: «کلاه قرمزی و بچه ننه» با توجه به تعریف حوزه هنری از فیلم‌های ارزشی، ارزشی نیست.
شورای صنفی نمایش ترجیح می‌دهد که این فیلم را به بخش خصوصی دهد تا در سینماهایشان اکران کنند. حوزه هنری هم همان فیلم‌های ارزشی را روی پرده ببرد. این صحبت حبیب کاوش با واکنش حوزه هنری روبه‌رو شد.
مدیر پخش و بازاریابی سازمان توسعه سینمایی سوره گفته است: اقدامات اخیر شورای صنفی نمایش ادامه روندی است که از آغاز سال شروع شده و همچنان از سوی این شورا دنبال شده است. در حالی که حوزه هنری تلاش می‌کند بدون حاشیه‌سازی فعالیت‌هایش را ادامه دهد، در ماه‌های اخیر هر اقدامی از سوی حوزه با واکنشی مغرضانه از سمت شورای صنفی همراه شده است.
وی ادامه داده: سازمان توسعه سینمایی سوره تمایل دارد فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» را در گروه سینمایی استقلال اکران کند و با تهیه‌کننده و پخش‌کننده فیلم قرارداد قانونی دارد، اما شورا با بهانه‌جویی و در حرکتی غیرقانونی با وجود عقد قرارداد پخش‌کننده و سینمادار حواله اکران برای فیلم صادر نکرد. صدور بیانیه علیه حوزه و حاشیه‌سازی درباره انتخاب فیلم‌ها اقدامی است که شورای صنفی و در شکل کلی وزارت ارشاد و اداره کل نظارت و ارزشیابی دنبال می‌کنند و در نهایت به اختلافات جدید در سینما دامن می‌زند، مسئله‌ای که به هیچ وجه مورد قبول حوزه هنری نیست.
البته علیرضا سجاد پور هم این صحبت‌های مسئول حوزه هنری را بی‌پاسخ نگذاشته است، وی با دفاع از تصمیم شورای صنفی نمایش گفته است. من در این مورد اشکال خاصی ندیدم و کاملاً درست است. به‌هرحال با توجه به اینکه حوزه هنری فیلم‌هایی که اکران نمی‌کند را از پیش اعلام نمی‌کند تا ما برنامه‌ریزی کنیم، بهتر است خودمان برنامه‌ریزی کنیم. به هر حال کلاه قرمزی دارد می‌آید و این بچه ننه بازی‌های نمی‌تواند دعوایی که در ابتدای سال شروع شده را ختم به خیر کند و جز کش دادن ماجرا، حاصلی در‌پی نخواهد داشت.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٦