کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

اکران عید فطر به کما رفت / فردا هیچ فیلمی اکران نمی شود

روزنامه بانی فیلم: زمان طلایی اکران به همین راحتی دارد از دست می‌رود. سال‌های سال است که از اواسط ماه رمضان ترکیب اکران‌های عید فطر مشخص و پس از آن ماراتن تبلیغاتی فیلم‌ها آغاز می‌شد. امسال اما برخلاف سال‌های گذشته اوضاع وخیم‌تر از همیشه است. نه‌تنها ترکیب فیلم‌های عید فطر مشخص نشده بلکه صاحبان فیلم‌های قطعی اکران هنوز سالن‌های خود را نشناخته‌اند! وخامت اوضاع البته به همین‌جا ختم نمی‌شود چرا که در آستانه اکران عید فطر ظاهراً قرار نیست هیچ فیلم تازه‌ای روی پرده برود و صاحبان فیلم‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای اکران نصفه و نیمه و فیلم‌سوزی تا بهتر شدن اوضاع، نمایش آثارشان را به تعویق بیندازند.
شهرداری وارد ماجرا می‌شود
وقتی چند روز قبل مدیر سینما آزادی هشدار داد درصورت پافشاری شورای صنفی نمایش بر حذف این سینما از چرخه اکران پای شهرداری هم به ماجرا کشیده می‌شود هیچ‌کس حرف‌های او را جدی نگرفت. روز گذشته شنیدیم پردیس‌های سینمایی نیز فیلم‌های جدید را اکران نخواهند کرد. البته از این اتفاق رییس شورای صنفی استقبال کرده است. گفته شده طی یکی، دو روز گذشته از دفتر تصویر شهر به مؤسسه فیلمیران اعلام شده که درصورت اکران نشدن فیلم‌های تازه در سینما آزادی، این آثار در بقیه پردیس‌های سینمایی اکران نخواهند شد. دیروز سیدهادی منبتی صحت و سقم این مطلب را تلویحاً تأیید کرد و به «بانی‌فیلم» گفت: «وقتی آقای هاشمی مصاحبه می‌کند که بسته شدن پردیس‌ها باعث خواهد شد سینماهای دیگر نفس بکشند ما هم حرفی نداریم. بهتر است پردیس‌های سینمایی به دعوت آقای هاشمی لبیک بگویند و فیلم‌های تازه را اکران نکنند تا سینماهای دیگر نفس بکشند.»
طبق توافقنامه‌ای که چند سال قبل میان سینما آزادی و مؤسسه تصویر شهر امضا شده پردیس‌هایی مثل رازی و تماشا زیرمجموعه آزادی قرار گرفتند و پخش‌کننده‌ها درصورت بستن قرارداد با سینمای آزادی موظفند فیلم‌های خود را به پردیس‌های دیگر نیز بدهند. طبق همین توافقنامه خود به خود پردیس‌های سینمایی نمی‌توانند فیلم‌هایی که در آزادی اکران نمی‌شود را اکران کنند.
سینمای ایران در آستانه تعطیلی
با این اتفاقات روز گذشته تهیه‌کنندگان و کارگردانان سه فیلم اکران عید فطر «کلاه قرمزی و بچه‌ننه»، «ضدگلوله» و «بی‌خداحافظی» در نامه‌ای خطاب به مسؤولان وزارت ارشاد و حوزه هنری عاجزانه درخواست کرده‌اند برای حل معضل اکران پیش‌قدم شوند. در این نامه آمده است:
«ما تولیدکنندگان بخش خصوصی سینمای ایران در سال تولید ملی تصمیم گرفته‌ایم، پس از 5 ماه رکود سینما با هزینه شخصی سه فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه»، «ضد گلوله» و «بی‌خداحافظی» را همزمان با عید فطر به اکران سراسری درآوریم تا در این وانفسای سینما امیدی برای سینمادوستان ایران اسلامی باشیم.»
با توجه به بضاعت اندک اینجانبان که در تهدید منازعات نهادهای فرهنگی و هنری در حال نابودی است، انتظار داریم شما عزیزان که دعوی کار فرهنگی هنری دارید به خاطر سینمای نجیب ایران اسلامی و به مناسبت عید فطر سر سفره سینمای ایران بنشینید تا آخرین نفس‌های سینما را به نظاره ننشینیم. برادران گرامی حسب فرموده مقام معظم رهبری که به درستی امسال را، سال تولید ملی نام نهادند به خاطر مردم شریف و مومن دست از منازعات برداشته و با جلب خاطر مخاطبان، آنها را از شبکه‌های ماهواره‌ای به سوی سینمای دوست‌داشتنی ایران رهنمون سازیم تا در پیشگاه خداوند متعال و مردم شریف سربلند باشیم.
این سینماگران در بخش پایانی نامه‌شان که خطاب به دکتر خاموشی، محمد باقر قالیباف، سید محمد حسینی، جواد شمقدری، محسن مومنی منتشر شده، آورده‌اند: «ما نمایندگان بخش خصوصی سینمای ایران عاجزانه درخواست داریم دست در دست هم با همدلی خدمتگزاران صدیقی برای سینمای ایران باشیم و فرصتی به رسانه‌های غیرخودی ندهیم تا بر علیه ما هجمه ایجاد کنند.»
سینماگران امضاکننده این نامه تهیه‌کنندگان و کارگردانان فیلم‌های عید سعید فطر با توجه به شرایط نامناسب اکران در چند ماهه گذشته و امید سینماداران به اکران عید فطر خواستار پیگیری هر چه سریعتر روند اکران شدند و هشدار دادند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند،سینمای ایران به تعطیلی کشیده خواهد شد.
جلسه فوق‌العاده شورای صنفی نمایش
در همین حال عنوان شده که اعضای شورای صنفی نمایش امروز در جلسه‌ای فوق‌العاده دور هم جمع می‌شوند. قرار است در این نشست در خصوص اتفاقات اخیر و همچنین یافتن راه حل برای معضل بوجود آمده تصمیم‌گیری شود. اگر این جلسه به هر دلیلی لغو نشود طبق قرار قبلی ساعت 11 صبح آغاز خواهد شد.
ملاقات با وزیر ارشاد
گفته می‌شود امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این خصوص نشستی برگزار خواهد کرد. ظاهراً سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برای حل مشکلات موجود با سید محمد حسینی ملاقات خواهد کرد.
سه فیلم عید فطر امروز اکران نمی‌شوند
تا آخرین ساعات شب گذشته که روزنامه زیر چاپ می‌رفت پخش کننده سه فیلم «کلاه قرمزی و بچه‌ننه»، «ضد گلوله» و «بی خداحافظی» هیچ کپی در اختیار هیچ کدام از سینماها قرار نداده است. ظاهراً فیلمیران و تهیه‌کنندگان این سه فیلم ترجیح داده‌اند به جای اکران نصفه و نیمه، نمایش فیلم‌های‌شان را به تعویق بیندازند. اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، امروز چهارشنبه هیچ کدام از فیلم‌های اکران عیدفطر روی پرده نخواهد رفت.
گفته می‌شود تلویزیون و ضرغامی نیز در این اتفاقات پشت فیلم «کلاه قرمزی و بچه‌ننه» ایستاده‌اند در تلاشند مشکلات به وجود آمده را حل کنند. ظاهراً صحرا فیلم رایت تلویزیونی این فیلم را در ازای پخش تیزرهای رایگان آن به تلویزیون واگذار کرده است. صاحبان این سه فیلم امیدوارند امروز مشکل اکران آثارشان حل شود تا با خیالی آسوده از فردا استارت رسمی بزنند.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٦:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢٥