کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

به خاطر کلاه قرمزی آمده ایم!

سینماپرس-گروه سینما: پس از مدت ها، استقبال مردم از فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» همه را غافلگیر کرده است. برای فهمیدن چرایی این استقبال به سراغ خود مردم در صف سینماها رفته ایم.

با استقبال چشمگیر و گسترده مردم از فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» که تا لحظه نگارش این گزارش به فروش یک میلیاردی دست پیدا کرده است، پس از یک مدت طولانی فروش پایین فیلم ها و عدم استقبال مردم از سینماها، این سوال پیش می آید که دلیل این آشتی چهخ می تواند باشد؟ آیا این یک استقبال کوتاه مدت است و دوباره فروغ از سینماها و گیشه ها رخت بر می بندد؟ بهترین پاسخ را به این سوال نه مسئولین و نه دست اندرکاران سینما، بلکه خود مردم می توانند بدهند. برای پاسخ به این سوال از روز ابتدایی اکران کلاه قرمزی تا هفته اول به سراغ مردم در صف بلیط یا انتظار سینماها رفته ایم و چهارسوال زیر را برای روشن شدن علت استقبال و عقیده مردم درباره دلایل فروش یک فیلم جویا شده ایم. قسمت اول از گزارش مربوط به کسانی ست که در سال 91 هیچ فیلمی ندیده اند یا به دیدن یک فیلم دیده اند.پنجاه درصد با سینما قهرند!
سوال اول این بود در سال 91 چند بار به سینما رفته اید و آخرین فیلمی که دیده اید چه فیلمی بوده است؟
40% از کل جامعه آماری ما در سال 91 هیچ فیلمی ندیده بودند و 20% یکبار به سینما رفته اند که اکثر آن ها فیلم خوابم میاد یا نارنجی پوش را دیده بودند.
مثلا آقای محمدی 28 ساله (مخاطب سینما فرهنگ) آخرین باری که به سینما رفته است برای دیدن فیلم آدمکش در سال 89 بوده.

فقط به خاطر خاطرات کلاه قرمزی
آنها در جواب سوال دوم که دلیل انتخاب این فیلم پس از این مدت طولانی چیست و فکر می کنند مردم چرا از این فیلم استقبال کرده اند؟
تمامی پاسخ دهندگان خاطراتی را که با کلاه قرمزی از دهه هفتاد دارند از علت های انتخاب این فیلم برای دیدن پس یک مدت طولانی ذکر کرده اند. از دیگر علت های ذکر شده توسط آن ها می توان به شاد بودن و کمدی بودن فیلم، خانوداگی بودن آن، بردن کودکان برای تماشا و تاثیر تبلیغات تلویزیونی دانسته اند.
به طور مثال خانم آزیتا نجاتی 33 ساله (مخاطب پردیس سینمایی آزادی) عنوان کرده است که در تمام 12 روز گذشته برنامه ریزی کرده که به دیدن این فیلم بیاید و علت آن جاذبه ای هست که دیدن مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی 90 و 91 برای او ایجاد کرده اند. وی کلاه قرمزی را شخصیت دوست داشتنی معرفی کرده و «کلاه قرمزی و بچه ننه» را تنها فیلم قابل دیدن سینما توصیف کرده است. وی انتظار دارد فیلم هایی که می خواهد دو ساعت از وقت او را بگیرد مضمونی شاد و جالب داشته باشند.اختلاف مسئولین، فیلم بد، قهر مردم با سینما
سوال سوم دلیل عدم استقبال مردم از سینماست و اینکه چه عاملی را باعث آشتی دوباره مخاطبین با سینمای ملی می دانند.
تمامی پاسخ دهندگان به این سوال در بیان علت نبودن فیلم خوب و نداشتن کیفیت فیلم ها اشتراک داشتند. برخی کار نکردن کارگردان های شاخص و برخی نبود بازیگران مورد علاقه شان را از دلایل دیگر نرفتن به سینما ذکر کرده اند. یکی دیگر از بیشترین دلایل ذکر شده هزینه بالای فیلم هاست و انتشار نسخه های دیجیتالی فیلم ها دانسته اند. برخی از مخاطبان فیلم هم ایجاد اختلاف های بین مسئولین را دلیل عدم استقبال مردم از فیلم ها می دانند. در رتبه های بعدی فقدان موضوع و داستان در فیلم ها، فیلم های سفارشی و گذشتن تاریخ مصرف فیلم ها به علت ندادن پروانه نمایش هستند.
آقای احسان 30 ساله (مخاطب سینما قدس) معتقد است مردم بر خلاف برداشت مسئولین باهوشند و اختلافات بین مسئولین را رصد می کنند و این روی ذهنشان تاثیر گذاشته و ناخوداگاه احساس می کنند سینما مشکل دارد.
پاسخ دهندگان راه حل آشتی مردم با سینما را هم در تولید فیلم خوب و با کیفیت دانسته اند. آن ها موضوعات دیگری را هم ذکر کرده اند که شامل نگرش جدید به تولید فیلم، اکران فیلم های خارجی، تبلیغات بهتر، پایین آمدن هزینه ها، کم شدن موانع نظارتی و آزاد گذاشتن کارگردان های خوب، بیشتر شدن سینما ها و تعداد سئانس و فرهنگسازی از پایه دانسته اند.
آقای فرامرزی 55 ساله (مخاطب سینما عصر جدید) می گوید سیاست گذاری های غلط ناشی از لجبازی های شخصی باعث می شود که هیچ فیلم خوبی اکران یا ساخته نشود و معتقد است اگر سینماگران را آزاد بگذارند که از خلاقیت هایشان استفاده کنند مردم هم با سینما آشتی می کنند.

اگر آزادی نبود نمی آمدیم
سوال آخر مربوط به مشکل انتخاب سینما برای دیدن این فیلم بود.
برخی از پاسخ ها مربوط به پیش از اکران سینماهای شهرداری و حوزه هنری ست. برخی از پاسخ دهندگان که به سینمایی غیر از پردیس ها رفته اند از صدای سالن های سینماها راضی نبوده اند و برخی مسیر دوری را که تا سینماهای مرکز شهر طی کرده بودند را عامل نارضایتی خود بیان کردند.
برخی از کسانی که به پردیس ها رفته اند هم عنوان کرده اند که اگر مسئله اکران درست نمی شد و سینماهای با کیفیت فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» را اکران نمی کردند اصلا از خیر دیدن این فیلم می گذشتند.
برای برخی از پاسخ دهندگان هم چندان فرقی نمی کرد.
برخی از آن ها هم 10 روز ابتدایی را در انتظار اکران پردیس ها بوده اند و بعد به دیدن فیلم آمده اند.
خانم صدف ساسانی 14 ساله (مخاطب سینما آزادی) دراین باره می گوید: بیشتر به سینما آفریقا و آزادی می رویم. آزادی تا امروز اکران نکرده بود برای همین دیر آمدیم.
خانم معصومه حسنی 45 ساله هم ضمن خاطر نشان کردن اهمیت زمانبندی برای خانواده ها می گوید: ما یک ماه است منتظر این فیلم هستیم تا وقتمان را برای دیدنش تنظیم کنیم. اما با اکران شدنش دیدیم که سینما آزادی در لیست اکران نیست! شاید اگر آزادی اکران نمی کرد فیلم را نمی دیدم، چون سینمای منطقه ما مانداناست که کیفیت سینما آزادی را ندارد.

این گزارش در قسمت بعدی به کسانی خواهد پرداخت که حداقل در سال 91 2 بار به سینما رفته اند و در بازه کسانی که با سینما در قهر به سر می برده اند جای ندارند.

انتهای پیام/ن.ع


گزارش از نفیسه علوی.

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٦/٩