کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

طهماسب و جبلی در ماهنامه فیلم: مخاطب ما نه فقط کودک، بلکه کودکی آدم هاست

سینما پرس ـ گروه هفت هنر/ گفت و گوی دوم با ایرج طهماسب و حمید جبلی، نوری بیگله جیلان سینما گری از شرق، دو نگاه غربی به سرزمین هند، گزارشی از جشنواره های کارلووی و زرد آلوی طلایی ایروان و فیلم هایی که رنگ پرده را ندیده اند ازنگاهی دیگراز جمله ی مهمترین عناوین شماره جدید ماهنامه سینمایی فیلم را تشکیل می دهد.


به گزارش خبرنگار سینما پرس، فیلم های تازه، حل اختلاف حوزه هنری و وزارت ارشاد، اولین جشنواره افق نو، دوازدهمین جشنواره فیلم مقاومت، شبکه خانگی هم چنان خبرساز، نگاهی به روند تولیدات فاخر سینمای ایران، زمانی برای دوست داشتن درشبکه خانگی، نخستین سایت اختصاصی دوبله، سی سال فیلم های اکران نشده سینمای ایران، ایستگاه مهر وگپ عنوان مطالبی است که در بخش «رویدادها» در این شماره از ماهنامه سینمایی «فیلم» آورده شده است.

در بخش «شبکه خانگی همچنان خبر ساز است» به روند اکران، توقیف تا رسیدن فیلم گشت ارشاد به شبکه خانگی پرداخته شده است،همچنین نخستین مجله تصویری، بد قولی ها همچنان ادامه دارد...، دیدگاه، ختم به خیر(زمانی برای دوست داشتن پس از شش سال در شبکه خانگی) از دیگر عناوین این بخش محسوب می شود، همچنین در مطلبی تحت عنوان «نگاهی به تولیدات فاخر سینمای ایران» پرونده فیلم هایی چون «محمد(ص)» و فیلمنامه «کوروش» بررسی و دیدگاه های جواد شمقدری، محسن علی اکبری ومهدی صباغ زاده در رابطه با این موضوع آورده شده است.

«غیر قابل نمایش» به بررسی سی سال فیلم های اکران نشده سینمای ایران و معرفی مدیران سینمایی وتأثیر سیاست های آنها بر سینمای ایران پرداخته است، همچنین در «ایستگاه مهر» خبرهایی در مورد آخرین فعالیت های هنرمندانی چون ویشکا آسایش، علیرضا خمسه، طناز طباطبایی، مسعود کرامتی، ترانه علیدوستی، محمد رضا فروتن، فرشاد محمدی و منوچهر هادی آمده است.
ژله صامتی و سیما تیرانداز مهمانان بخش «گپ» در این ماهنامه هستند، ژاله صامتی در بخشی از این گفت و گو در مورد نقش فرخ در فیلم ضد گلوله می گوید: «فرخ کوتاه هست اما شناسنامه دارد. رابطه اش با همسرش تعریف شده و همه چیزش مشخص است. برایم ای مهم بود»، سیما تیر انداز نیز در بخشی از سخنان خود در مورد این که چرا هیچ گاه به سوی خبرسازی نرفته است، گفت:« دوست ندارم زیاد توی چشم باشم و مصاحبه کنم. ترجیح می دهم انتخاب کنم. اما حتی مصاحبه با نشریه های تخصصی هم دلیل می خواهد. بخش مهمی از بازیگری برای من درونی است و در خلوت شکل می گیرد...»

حال و آینده سه گانه هابیت وسینمای سه بعدی، انتقام جویان 2، شکسپیرو گپی با جاس ودون، پروژه های آینده اسکورسیزی و سرنوشت تازه قمار باز، پنجاهمین جشنواره نیویورک، نمایشگاه کوبریک در لس آنجلس، خبرهای کوتاه عنوان مطالب نمای دور، دزدان دریایی! دارو دسته ناجورها، نوستالژی نور، حس کامل، بچه ها و دنیای غرب عنوان مطالب نمای متوسط دربخش سینمای جهان هستند، همچنین در بخش فیلم های روزفیلم های مارتا مارسی می مارلن، مریگلد بهترین هتل عجیب و غریب، شهر انتظارمعرفی شده و درگذشتگان این شماره نیز به زندگی وآثار تونی اسکات کارگردان و تهیه کننده انگلسیس پرداخته است.

تماشاگر، از انارسرخ تا زردآلوی طلایی، رفتن و همیشه رفتن، بازخوانی دیگر مطالب این شماره از ماهنامه را تشکیل می دهند، در بخش نقد فیلم ، فیلم های بغض و ضد گلوله بررسی شده اند، در یکی از مقاله های این بخش با عنوان «نفس عمیق» آمده است:

چرا بغض غافل گیر کننده است؟ نخست اینکه فیلم ساز با جا طلبی به سراغ دستمایه و فضایی رفته که پیش از این کم تر تجربه شده اند و در زمانه دلزدگی تماشاگران به خصوص مخاطبان جوان تر از قصه های زن و شوهری مشابه و فضاهای آپارتمانی محدود، تازه و متفاوت جلوه می کند و همین انتخاب سوژه، داشتن حرفی برای زدن و مخاطب سنجی هوشمندانه یعنی فیلمساز قدم اول را برای موفقیت به درستی برداشته است...

گفت و گوی دوم این ماهنامه با ایرج طهماسب و حمید جبلی با تیتر «مخاطب ما نه فقط کودک، بلکه کودکی آدم هاست» آغاز شده است، در بخشی از این گفت و گو می خوانیم:

- تفاوت سلیقه های حرفه ای شما دو نفر کاملا محسوس و بسیار جالب است. در نگاهتان به سینما و تعریفتان از آن و کارکردش...

- طهماسب: من و آقای جبلی به لحاظ عاطفی، نگاهمان به زندگی و آدم ها بسیار نزدیک است ولی به لحاظ سلیقه های حرفه ای اینطور نیست.

- جبلی: مسأله این است که این شغل ماست. من نمی توانم مثلا از آقای طهماسب بخواهم که فلان بخش از فیلم کلاه قرمزی را مثل پسر مریم کار کند. در عین حال ما به هم کمک می کنیم. آقای طهماسب وقتی من پسر مریم رامی سازم به من کمک می کند تا ضمن حفظ استقلال نگاهم کار را بهتر پیش ببرم. من هم به آقای طهماسب وقتی دارد کلاه قرمزی را کارگردانی می کند چنین کمکی می کنم، در عین احترام گذاشتن به نگاه و سلیقه کارگردانی ایشان...

گفتنی است شماره 448 ماهنامه سینمایی فیلم در 116 صفحه و قیمت 2500 در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

 

 

   + علیرضا آقاابراهیمی - ٥:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٥