کلاه قرمزی


کلوپ هواداران کلاه قرمزی و پسرخاله

یادلزده از فیلم‌ها و سریال‌های نوروزی؛ امسال فقط کلاه قرمزی را داریم

کافه سینما- آریان گلصورت:فیلم‌های سینمایی اکران نوروز و سریال‌های نوروزی همواره پتانسیل مناسبی برای جذب مخاطب دارند. مردم در این روزها کم‌تر درگیر کار و گرفتاری هستند و این باعث می‌شود فرصت بیشتری برای رفتن به سینما و دیدن برنامه‌های تلوزیونی داشته باشند. از این جهت ایام عید همیشه یکی از مهم‌ترین فرصت‌های سینما و البته تلوزیون است تا بتوانند مخاطبان را با فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های متنوع خود جذب و مهم‌تر از آن راضی کنند.

 

متاسفانه صدا و سیما یکی دو سال است که نمی‌تواند از این پتانسیل به خوبی استفاده و با برنامه‌های خود مخاطبان را راضی کند. تلوزیون ایران مدتی است که رقبای گردن کلفتی در بین شبکه‌های ماهواره‌ای پیدا کرده، اما این رقابت به هیچ عنوان موجب رشد کیفیت و تنوع برنامه‌های تلوزیون نشده است. با مقایسه سریال‌های نوروزی امسال و سال گذشته، با سال‌های قبل به راحتی می‌توانیم به افت کیفیت و جذابیت محسوس برنامه‌های نوروزی این دو سال اخیر پی ببریم. به یاد دارم که در سال‌های گذشته خانواده‌ها حداقل دو یا سه سریال شبکه‌های سیما را در طول ایام نوروز با اشتیاق دنبال می‌کردند، اما امسال وضعیت به گونه‌ای است که به سختی می‌توان یک سریال جذاب و درگیر کننده برای دیدن در این ایام پیدا کرد. سریال‌هایی که آشکارا از ضعف فیلم‌نامه و کمبود ایده‌های تازه رنج می‌برند و برنامه‌های مختلفی که پر بیننده‌ترین‌شان برنامه کاملا سطح پایین خنده بازار است که دوباره تلوزیون را به دورانی که مفهوم لودگی به جای کمدی جا افتاده بود برگردانده است. حتی مسابقات سابقا پر بیننده مردان آهنین نیز چند سال است کاملا جذابیت و تازگی‌اش را از دست داده و دارد هر سال و با پشتکاری مثال زدنی، بی‌هیجان‌تر از سال‌های گذشته تکرار می‌شود. نکته جالب این‌جاست که با وجود اتفاقات دردناک و تاسف برانگیزی که برای چند ورزشکار مطرح این رشته در سال گذشته رخ داد، صدا و سیما هنوز به ادامه دادن این برنامه حالا دیگر بسیار کم مخاطب ادامه می‌دهد.

اوضاع در سینما نیز شرایط خوبی ندارد. به جرئت می‌توان گفت که اکران نوروزی امسال یکی از بدترین اکران‌های نوروزی سینمای ایران در سال‌های گذشته بوده‌ است. اکران نوروزی 91 با وجود حضور فیلم‌هایی چون برف روی کاج‌ها و نارنجی‌پوش، به فیلم‌هایی تعلق گرفت که به سختی می‌توان آن‌ها را دارای پتانسیل جذب مخاطبان گسترده دانست. انتخاب و گزینش غلط فیلم‌های نوروزی امسال فرصت مناسبی را از سینمای ایران گرفت و باعث شد تا یکی از بهترین فصل‌های اکران سینمایی از دست برود. فیلم‌هایی چون قلاده‌های طلا و خصوصی (یا همان زندگی خصوصی!) نمی‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای خانواده‌ها در ایام تعطیلات سال نو باشند. از طرفی بعید است که شبه‌کمدی فیتیله و ماه پیشونی و فیلم پر بازیگر و البته پر از ضعف انتهای خیابان هشتم نیز بتوانند مخاطبان خود را راضی به خانه‌هایشان بفرستند. می‌ماند گشت ارشاد که قابل قبول‌ترین فیلم از بین فیلم‌های نوروزی امسال است و خب مشخص است که اکرانی که فیلمی چون گشت ارشاد قابل قبول‌ترین فیلمش باشد، چه اکران ضعیفی است.

اما این همه ماجرا نیست. تمام فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های نوروزی را کنار بگذارید. خوشبختانه امسال نیز کلاه قرمزی و رفقایش به همراه آقای مجری مهمان خانه‌های ما هستند. برنامه‌ای دلنشین و جذاب که هنوز و بعد از گذشت چیزی نزدیک به بیست سال می‌تواند مردم را پای تلوزیون بنشاند و لحظات خوشی برایشان رقم بزند. کلاه قرمزی در بین این همه سریال و فیلم پر ادعا که مثلا می‌خواهند حرف‌های گنده و مهم بزنند، با سادگی و صداقتی مثال زدنی می‌تواند بچه‌ها و بزرگ‌تر را کنار هم جمع کند تا برنامه‌ای مفرح ببینند. به جرئت می‌توان گفت که شخصیت پردازی همین چند عروسک دوست داشتنی، از همه شخصیت‌های فیلم‌ها و سریال‌های این روزها قوی‌تر است. شخصیت‌هایی که ذاتا جذاب‌اند و با خلاقیتی تحسین برانگیز خلق شده‌اند. به شخصیت‌های این برنامه نگاه کنید که چه قدر طبیعی و بدون ادا و ادعا رفتار می‌کنند و حتی از شخصیت‌های واقعی نیز انسانی‌تر و ملموس‌تر به نظر می‌رسند. این برنامه‌ای است که در آن حتی پیام‌های کاملا رو و آموزنده آقای مجری (با اجرای درخشان و بی‌همتای ایرج طهماسب) نیز توی ذوق نمی‌زند. شاید عده‌ای در گذشته دلیل محبوبیت کلاه قرمزی و آقای مجری را کمبود برنامه و رقیب می‌دانستند، اما حالا مشخص شده است که این برنامه در میان این همه رقیب که دارند خودشان را برای جذب مخاطب به آب و آتش می‌زنند باز هم حرف اول را می‌زند. کلاه قرمزی هم‌چنان جذاب و دوست داشتنی است و نه تنها افت نکرده که اتفاقا هر سال بر کیفیت شوخی‌های سطح بالا و هوشمندانه‌اش می‌افزاید؛ استمراری که در تاریخ تلوزیون ما بی‌همتا و شایسته تحسین است. هوشمندی سازندگان این برنامه در این است که مخاطبان خود را به بهانه بچه بودن دست کم نمی‌گیرند و با حفظ ویژگی‌ها و شخصیت‌های جذاب قدیمی، هم‌چنان به دنبال خلق شخصیت‌ها و موقعیت‌های تازه و بدیع هستند. این‌که شخصیت‌هایی چون پسر عمه زا و فامیل دور به این سرعت توانسته‌اند به محبوبیت برسند نشان از هنرمندی و هوشمندی فراوان سازندگان این برنامه دارد. طهماسب و جبلی کاملا می‌دانند که چطور شخصیت‌های جدید و جذاب را به برنامه‌‌شان اضافه کنند که هم به خوبی دیده شوند و هم از میزان حضور شخصیت‌های پرطرفدار قدیمی نکاهند. نوروز امسال تنها کلاه قرمزی را داریم و دلزده از تمام فیلم‌های و سریال‌های نوروزی، هر شب مشتاقانه به دیدارش می‌رویم.

کافه سینما / آریان گلصورت

لینک خبر:

http://caffecinema.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5489:1391-01-12-18-07-09&catid=36:aricles&Itemid=58

   + علیرضا آقاابراهیمی - ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۱/۱۳