«کلاه قرمزی» برای کودکان دهه 60 یا 80!

سینما پرس: این روزها، کلاه قرمزی که برای مخاطبان 30 ساله خود جذابیت قدیم را دارد، دوباره به سینما آمد تا داستان دیگری را به تصویر کشد.

کلاه قرمزی و پسرخاله بعد از گذشت 10 سال دوباره به سینما بازگشت، ایرج طهماسب از دهه 70 با ساخت شخصیت عروسکی بسیار محبوبی با نام کلاه قرمزی توانست خاطرات زیبایی را برای کودکان این دهه به ارمغان آورد. کلاه قرمزی با حضور در تلویزیون توانست جایگاه خاصی در بین کودکان برای خود ایجاد کند و همین مسئله سبب شد تا طهماسب با ساخت اولین فیلم سینمایی از این شخصیت کارتونی با نام کلاه قرمزی و پسرخاله بیشترین آمار فروش فیلم در تاریخ سینمای ایران را از آن خود کند.
بعد از گذشت 10 سال، این بار کلاه قرمزی به همراه سرو ناز به سینما بازگشت، درست زمانی که کودکانی که کودکی خود را با این عروسک دوست داشتنی گذرانده بودند، در دهه دوم زندگی خود را سپری می کردند. اما باز با این حال برای دیدن کلاه قرمزی و دست گل هایی که قرار است به آب دهد، به سینما رفتند و باز هم از دیدن ماجراهای کلاه قرمزی خنده به لب های آن ها نشست.
طی 10 سال گذشته، کلاه قرمزی چه در تلویزیون و چه در سینما کمرنگ شده و تنها طی سه سال گذشته 13 روز عید نوروز را مهمان خانه های مردم می شد، اما همین غیبت طولانی هم نتوانست از محبوبیت آن بکاهد و علاقه مندان به کلاه قرمزی همچنان در ساعت مقرر پای تلویزیون های خود نشسته و ماجراهای او و آقای مجری را دنبال می کردند.

این روزها، کلاه قرمزی عزیز که برای مخاطبان 30 ساله خود جذابیت قدیم را دارد، دوباره به سینما آمد تا داستان دیگری را به تصویر کشد، ماجرای پیدا کردن یک کودک توسط کلاه قرمزی که اتفاقات بسیاری را برای این شخصیت عروسکی به همراه داشت.

اولین مسئله ای که بسیاری نگران آن بودند، این بود که آیا ایرج طهماسب و حمید جبلی می توانند در سومین قسمت از این فیلم سینمایی باز هم مخاطب را به سینما جذب کنند و باز هم آمار فروش بالایی را برای این فیلم رقم بزند؟ این سوال هنوز 2 روز از آغاز اکران این فیلم نگذشته بود که با استقبال بالای مردم پاسخ داده شد. اما مسئله مهمتر این است که مخاطب اصلی کلاه قرمزی امروز سینمای ایران چه کسانی هستند؟ کودکان امروز و یا کودکان دهه 60؟
کافی است برای دیدن این فیلم به یکی از سینماهای تهران بروید، آن وقت می بینید که هرچند بلیت هر سئانس کامل فروخته شده است، اما تعداد اندکی از افرادی که برای تماشای فیلم آمده اند، کودک و نوجوان هستند. معمولا از هر چهار نفر، یک کودک در سینما حضور دارد. زمانی هم که فیلم در سالن به نمایش گذاشته می شود، کودکان بعد از گذشت 20 دقیقه از فیلم، حوصله کودکانه شان سر رفته و در طول سالن قدم می زنند. شاید این بی حوصلگی بیشتر برای این باشد که کودکان چیزی از شوخی هایی که در فیلم رد و بدل می شود، درک نمی کنند و هر بار که پدر و مادر به شوخی های کلاه قرمزی و پسرخاله می خندند، می پرسد چرا همه دارند می خندند؟
هرچند کلاه قرمزی و پسرخاله برای کودکان دهه 60 همیشه عزیز خواهد بود و همیشه از شیطنت های این عروسک دوست داشتنی لذت خواهند برد، اما این بار ایرج طهماسب در جذب مخاطب جدید برای این فیلم چندان موفق نبود و در طول فیلم کمتر داستانی کودکانه را شاهد هستیم. به گونه ای که احساس می شود، طهماسب میان کودکان دهه 60 و دهه 80 گم شده و نمی داند برای ساخت این فیلم سینمایی سلیقه کدام گروه را مورد توجه قرار دهد.

/ 2 نظر / 5 بازدید
محمدرضا

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... میخواستم اگه مایل ب تبادل لینک با من هستید من را با عنوان"فروش انواع مکملهای ورزشی"لینک کنی....ممنون

سلام دوست عزیز. مطالب جالب و خواندنی شما در وب سایت پربازدید جام نیوز به آدرس زیر منتشر می گردد. http://www.jamnews.ir/NSite/Service/blog در صورت تمایل ما را در لیست پیوندها خود قرار دهید. آدرس ما: http://jamnews.ir ایمیل :jaaamblog@yahoo.com مطالب جالب و خواندنی+عکس را به منظور درج به همراه آدرس وبلاگ خود به ما ارسال کنید. باتشکر