کلاه قرمزی و بچه ننه فردا اکران می شود

حبیب کاوش گفت: فیلم های عیدفطر به صورت قانونی باید از امروز اکران می شدند اما به دلیل مشکلاتی این اتفاق رخ نداد اما از امروز برخی از فیلم ها و از فردا همه فیلم های عیدفطر اکران می شوند.

(تصویر: کلاه قرمزی و بچه ننه، فیلمی که برای اکران عید فطر در نظر گرفته شده است.)

 سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت و گو با خبرنگار سینماپرس افزود: زمانی که اعلامیه ای در پاسخ به عملکرد فراقانونی حوزه هنری منتشر کردیم همه داد و بیداد راه انداختند که چرا شورای صنفی حتاکی کرده است در حالی که توجهی به دلیل صدور این اعلامیه نداشتند.

 وی ادامه داد: در شرایط فعلی هم همان افراد جمله ای از سید ضیاء هاشمی را بهانه کرده اند تا پوششی برای عملکرد فراقانونی و اعمال قدرت غیرقانونی حوزه هنری و شهرداری داشته باشند. متاسفانه دوستان به جای پرداختن به دلیل به معلول می پردازند به دور از این نکته که تا زمانی که حوزه هنری به قانون تمکین نکند این روند ادامه دارد.

 کاوش با بیان این که روی مواضع خود ایستاده اند، تصریح کرد: تا رگ گردن خود در مقابل اقدامات فراقانونی مقابله می کنیم. ما با همه تهیه کنندگان فیلم های اکرانی عیدفطر صحبت کردیم و در مقابل کارهای غیرقانونی خواهیم ایستاد.

 وی با یادآوری سکوت شورای صنفی به خواست وزیر ارشاد در اتفاقات دو ماه گذشته اظهار کرد: در آن زمان به خواست وزارت ارشاد سکوت کردیم اما از فردای آن روز باز هم پافشاری های حوزه هنری ادامه یافت و حالا برای دومین بار حوزه هنری به سمت دریافت کمک از وزارت ارشاد رفته است و این قانون شکنی ها ادامه خواهد داشت.

 سخنگوی شورای صنفی نمایش با تاکید بر توجه به علت تصمیمات شورای صنفی نمایش خاطرنشان کرد: اتاق فکری با حضور همایون اسعدیان، منوچهر محمدی و سید هادی منبتی شکل گرفته است که با تصمیم گیری های خود بر سر عقایدشان پافشاری می کنند و به اختلافات دامن می زنند.

 وی تاکید کرد: اگر شهرداری از تصمیمات خود منصرف نشود سوءاستفاده هایی که به واسطه پردیس های خود از بیت المال مردم دارد را افشا می کنیم.

از سوی دیگر حوزه هنری تاکید کرد: در صورت عدم تدبیر مناسب شخص وزیر محترم ارشاد اسلامی، موضوع اکران فیلم ها از طریق ارائه شکایت به دیوان عدالت اداری پی گیری می شود.«سید‌هادی منبتی» عضو هیئت مدیره موسسه آزادی و مدیرعامل موسسه تصویر شهر (وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) درباره نمایش فیلم در پردیس‌های سینمایی، گفت: با توجه به صحبت‌های رئیس شورای صنفی نمایش، پردیس‌های سینمایی راه تنفس سینما را گرفتند، ما هم گفتیم پردیس‌ها فیلم نمایش ندهند تا راه تنفس سینما باز شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این متن که در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است آمده :سازمان توسعه سینمایی سوره حوزه هنری به دلیل توافقی که با وزیر ارشاد دکتر سید محمد حسینی مبنی بر خودداری از اظهارنظرهای رسانه ای داشته، در روزهای اخیر درباره مسائل اکران، حاشیه های آن و عملکرد غیرقانونی شورای صنفی نمایش واکنش و موضع گیری نداشت، اما نامه جمعی از صاحبان فیلم های اکران عید فطر و درخواست آنها برای پایان دادن به مسائل و اختلاف‌های موجود ارائه توضیحاتی را ضروری می سازد.

شرایط موجود سینمای ایران به گونه ای است که در این آشفته بازار حقوق صاحبان فیلم، مخاطبان سینما و دلسوزان این هنر – صنعت نادیده گرفته می شود، سازمان سینمایی و زیر مجموعه های آن از جمله شورای صنفی نمایش، در برخوردی غیرقانونی و غیراخلاقی صاحبان فیلم ها را تحت فشار قرار داده، با استفاده از امکانات مالی و دولتی آنها را وادار به پذیرفتن خواسته‌هایشان می سازند.

سازمان سینمایی سوره علاقمند به اکران بی قید و شرط فیلم‌های سینمایی "کلاه قرمزی و بچه ننه"، "ضد گلوله" و "بی خداحافظی" در سینما آزادی، استقلال و زیرمجموعه‌های این دو سینما در تهران و شهرستان‌ها است، همانند سال‌های گذشته این سازمان طبق مقررات به تعهداتی که در قبال فیلم‌ها، تهیه‌کننده‌ها و پخش کننده‌ها دارد پای‌بند است و استفاده از ظرفیت‎‌های سینماهای حوزه هنری برای رونق دادن به مجموعه سینمای ایران را از وظایف خود می‌داند. اما شورای صنفی مصر است تا حقوق مسلم این سازمان و خواسته صاحبان فیلم ها را زیر پا بگذارد.

ناگوار است که در نظام جمهوری اسلامی و در فضای فرهنگی شرایط به گونه ای رقم خورده که نهادی که از ارزش ها و پاسداری از اخلاق، معنویت و نهاد خانواده صحبت می کند، مورد تمسخر قرار گرفته تا از آرمان هایش عقب نشینی کند. امکانات دولتی برای ایجاد فضایی صرف می شود که حاصلی جز تهمت زنی و رواج بی اخلاقی ندارد. شرایط به گونه ای پیش رفته که اختیارات و امکانات دولتی برای فسخ قرارداد صاحبان فیلم با سینماهای حوزه هنری هزینه می‌شود و کمک مالی به این سینماگران در صورتی تعلق می گیرد که همسو با اهداف سازمان سینمایی و شورای صنفی نمایش حرکت کنند.

حواله نمایش فیلم به سینما آزادی داده نمی‌شود و حتی فیلم های ارزشی در این جدال آسیب می‌بینند. امروز بیت المال و بودجه دولتی برای رویارویی با یکی از نهادهای دیرپای فرهنگی، انقلابی صرف می‌شود که تنها خواسته اش صیانت از سینمای ارزشی و بنیان مقدس خانواده است.

در این فضا است که شورایی که وظیفه اش سامان دادن به وضعیت اکران فیلم ها و برنامه ریزی برای رونق سینماها و جذب مخاطب است، عرصه ای برای تنگ نظری و اعمال فشار بر بدنه سینمای ایران شده و هر روز این وضعیت پیچیده تر می شود. سازمان سینمایی سوره همچنان بر حفظ اهداف و آرمان‌های خود اصرار دارد و هدف خود را حفظ سینمای سالم، ارزشمند و اخلاق مدار می داند، اگرچه زیرمجموعه‌های وزارت ارشاد پا را از محدوده قانون فراتر می گذارند و سینمای ایران را رو به تعطیلی می‌برند، اما بر عهده همه نهادها و سازمان های فرهنگی و هنری است که در مقابل این بی قانونی واکنش نشان داده و مانع پایمال شدن حقوق معنوی و مالی صاحبان فیلم شوند.

حوزه هنری بر حق خود در اکران فیلم هایی که با صاحبان آن ها قرارداد قانونی داشته پای می فشرد و این حق را از مسیر های قانونی و قضایی پی خواهد گرفت. در صورت عدم تدبیر مناسب شخص وزیر محترم ارشاد اسلامی، موضوع از طریق ارائه شکایت به دیوان عدالت اداری پی گیری می شود.

 و بالاخره این که «سید‌هادی منبتی» عضو هیئت مدیره موسسه آزادی و مدیرعامل موسسه تصویر شهر (وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) درباره نمایش فیلم در پردیس‌های سینمایی، گفت: با توجه به صحبت‌های رئیس شورای صنفی نمایش، پردیس‌های سینمایی راه تنفس سینما را گرفتند، ما هم گفتیم پردیس‌ها فیلم نمایش ندهند تا راه تنفس سینما باز شود.

وی درپاسخ به این سؤال که آیا پردیس‌ها تعطیل خواهند شد، گفت: فعلا همان فیلم‌هایی که قبلا نمایش داشتند را نمایش می‌دهند. فیلم‌های جدید را عقد قرارداد خواهیم داشت به شرط آن‌که قرارداد پردیس آزادی را هم داشته باشند. اگر پردیس آزادی قرارداد بست، دیگر پردیس‌ها هم نمایش فیلم خواهند داشت.

وی دلیل این کار را توضیح داد: پردیس سینمایی رازی در منطقه محروم است و استقبال مردم در آن منطقه کم است، به همین دلیل فیلم به آن پردیس ‌نمی‌دادند زیرا معتقد بودند هزینه کپی زیاد است ولی ما سینما را سر پا نگه داشتیم و وقتی هم می‌خواستیم فیلم بگیریم با پردیس آزادی هماهنگ می‌کردیم تا اگر صاحبان فیلم با پردیس آزادی‌ قرارداد می‌بندند ملزم شوند تا کپی به پردیس رازی هم داده شود.

وی درباره پردیس تماشا توضیح داد: پردیس تماشا وضعیت نمایشی‌اش بهتر شده است و خوب است اما رازی در منطقه‌ای قرار گرفته که مردم خیلی استقبال نمی‌کنند. ما طبق همان تفاهم‌نامه، اگر هر کدام از فیلم‌ها با پردیس‌ آزادی قرارداد امضا کنند پردیس‌های زیرمجموعه ما نیز با آن قرارداد می‌بندند و نمایش خواهند داد.

مدیرعامل موسسه تصویر شهر گفت: 50 درصد از موسسه پردیس آزادی متعلق به تصویر شهر است و بسته شدن این پردیس و خارج کردن آن از گردونه اکران ‌قاعدتا ضرر و زیان زیادی را برای تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان خواهد داشت. برای این که مجموعه به چرخش اقتصاد سینمای کشور برگردد این تصمیم گرفته شده و از سوی دیگر با توجه به صحبت‌های رئیس شورای صنفی نمایش تصمیم گرفتیم که با عدم پخش فیلم در پردیس‌های سینمایی مشکل سینمای ایران حل شود، انشاءالله.

/ 0 نظر / 4 بازدید